Czy psy mają mleczaki? Wszystko, co musisz wiedzieć o wymianie zębów u psów
Wymiana zębów u psa jest czymś naturalnym. Zazwyczaj przebiega bezobjawowo. Niekiedy jednak proces bywa wyjątkowo nieprzyjemny dla szczeniaka, dlatego warto podawać mu wtedy gryzaki. W ten sposób czworonóg masuje sobie dziąsła, co przynosi mu ulgę. Jednocześnie traci on zainteresowanie meblami, kablami i butami. Sprawdź, ile mleczaków ma pies i jak długo trwa ząbkowanie!
Jak wygląda prawidłowe uzębienie czworonoga?
Mleczaki psów zaczynają się wyrzynać około 3–4 tygodnia życia. Uzębienie czworonoga składa się z 28 zębów – po 1 kle, 3 siekaczach i 3 przedtrzonowcach na każdą ćwiartkę jamy ustnej. Pierwsze pojawiają się siekacze, w okolicach 5 tygodnia wyrzynają się kły, a zęby przedtrzonowe w 4–12 tygodniu. Wśród mleczaków nie ma trzonowców, które znajdują się najgłębiej w jamie ustnej. Wyrzynaniu się zębów może towarzyszyć silne swędzenie, dlatego warto sprawdzić, jak oduczyć psa gryzienia.
Należy zaznaczyć, że trzymiesięczny szczeniak powinien mieć wszystkie mleczaki. Jeśli tak się nie stanie, koniecznie wybierz się z pupilem do weterynarza. Specjalista wykona badanie stomatologiczne, włącznie z RTG, podczas którego stwierdzi, czy zwierzę ma wszystkie zawiązki zębów i czy znajdują się one w prawidłowej pozycji.
Wymiana zębów rozpoczyna się w 3–4 miesiącu życia, a kończy się około 6–7 miesiąca. Zależy to od wielkości i rasy czworonoga. U mniejszych psów proces przebiega szybciej niż u przedstawicieli ras olbrzymich. Dorosły czworonóg powinien mieć 42 zęby stałe, w tym:
- 20 w szczęce (2 kły, 6 siekaczy, 8 przedtrzonowców i 4 zęby trzonowe),
- 22 w żuchwie (o dwa trzonowce więcej).
Szczeniaki zazwyczaj połykają mleczaki podczas jedzenia, co jest normalne i nieszkodliwe. Właściciele mogą czasami znaleźć zęby czworonoga na podłodze.
Jak pomóc ząbkującemu szczeniakowi?
Zastanawiasz się, co przyniesie ulgę ząbkującemu szczeniakowi? Podawaj mu gryzaki dla psa, takie jak suszone żwacze, skóry i uszy. Pupil masuje sobie wtedy obolałe dziąsła, dzięki czemu poczuje się lepiej. Możesz również bawić się z nim szarpakiem, a także wypełnić konga mokrą karmą, mielonym mięsem, masłem orzechowym lub papką owocowo-warzywną. Włóż na chwilę gumową zabawkę do zamrażarki, a później podaj ją szczeniakowi. Złagodzi ból i swędzenie dziąseł.
Podczas wymiany zębów mogą pojawić się następujące objawy:
- zaczerwienienie, ból i obrzęk dziąseł,
- osowiałość,
- niepokój,
- niewielkie krwawienie,
- brak apetytu,
- ślinotok,
- rozdrażnienie,
- zmęczenie,
- unikanie dotykania pyska,
- przykry zapach z pyska.
Pamiętaj, żeby co kilka dni sprawdzać stan jamy ustnej pupila. Jeśli coś Cię niepokoi, skonsultuj się z weterynarzem.
Przeczytaj także: Jak wybrać naturalne gryzaki dla szczeniaka?
Jak dbać o zęby psa?
Zastanawiasz się, jak zadbać o jamę ustną czworonoga? Sięgnij po żel do higieny zębów o smaku wołowiny. Produkt został wyposażony w aplikator, dzięki czemu możesz go wygodnie nałożyć na dziąsła pupila. Pies sam rozprowadzi go później za pomocą języka. Specyfik skutecznie zwalcza płytkę nazębną i odświeża oddech.
Oprócz tego polecamy pastę mięsną do zębów, której ciekawy smak i zapach sprawia, że pies chętniej poddaje się zabiegom. Produkt niweluje przykry zapach z pyska i zapobiega osadzaniu się kamienia nazębnego. Pamiętaj, żeby regularnie, najlepiej codziennie, czyścić pupilowi zęby. W ten sposób chronisz go przed zapaleniem dziąseł i próchnicą. Sprawdź też szczoteczki do zębów dla psów.
Pamiętaj, że im wcześniej zaczniesz dbać o jamę ustną czworonoga, tym lepiej. Aby ułatwić sobie zadanie, możesz wybrać zestaw do pielęgnacji zębów. Znajdziesz w nim:
- pastę miętową, odświeżającą oddech, która nie zaszkodzi psu, nawet jeśli ją połknie;
- szczoteczkę dwustronną do mycia zębów;
- szczoteczkę do masażu dziąseł, nakładaną na palec;
- szczoteczkę do czyszczenia zębów, nakładaną na palec.
Jeśli Twojemu pupilowi śmierdzi z pyszczka, sięgnij po płyn na świeży oddech psa. Preparat zawiera dużą ilość chlorofilu, dzięki czemu niweluje nieprzyjemny zapach z pyska i sierści.
Problemy z uzębieniem u psa
Jeśli podczas mineralizacji i tworzenia się szkliwa pies zachoruje, może dojść do niedorozwoju zębiny i szkliwa. Zęby stają się wówczas chropowate i szorstkie, pojawiają się też na nich przebarwienia. Dodatkowo szybciej odkłada się płytka bakteryjna, co przyczynia się do chorób przyzębia. Oprócz tego zęby są bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne. W terapii kluczową rolę odgrywa codzienna higiena jamy ustnej.
Zdarza się, że zalążek zęba stałego nie znajduje się bezpośrednio pod korzeniem mleczaka. W takiej sytuacji ząb stały pojawi się obok mlecznego odpowiednika. Weterynarz usunie przetrwałe zęby mleczne, aby nie doprowadziły do wady zgryzu. Stłoczenie zębów znacznie utrudnia szczotkowanie, w związku z tym odkłada się na nich więcej kamienia nazębnego.
Ekstrakcję przetrwałych mleczaków przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym, czyli narkozie. Dzięki temu czworonóg nie odczuwa bólu ani dyskomfortu. Weterynarz zachowuje szczególną ostrożność, aby nie naruszyć struktury zębów stałych. Specjalista usuwa całe mleczaki, ponieważ pozostawienie fragmentu korzenia może doprowadzić do powstania ropnia. Ropa gromadzi się wówczas w tkankach okołozębowych, co wywołuje silny, pulsujący ból i obrzęk pyska.
Validate your login
Zaloguj się
Stwórz nowe konto