Jeśli jesteś świeżo upieczonym właścicielem psa, z pewnością zastanawiasz się, jaką karmę wybrać dla swojego ulubieńca. Pokarm zbilansowany, dobrej jakości zapewnia prawidłowy rozwój czworonoga. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie suchej karmy dla szczeniaka!

Kiedy sucha karma dla szczeniaka?

Od około 4 tygodnia życia szczeniakowi można zacząć podawać zarówno mokrą, jak i suchą karmę. Suczka traci wówczas pokarm lub nie produkuje go w wystarczającej ilości. Do tego czasu szczeniaki powinny być karmione jedynie mlekiem matki. Jeśli jest to niemożliwe, należy im podawać pełnoporcjowy preparat mlekozastępczy.

W 4 tygodniu życia szczeniak może jeść suchą karmę, pod warunkiem że namoczymy ją w wodzie, mleku mamy lub wspomnianym wcześniej preparacie. Zazwyczaj etap przejściowy kończy się w 6–8 tygodniu życia czworonoga, kiedy zanika u niego odruch ssania. Zmniejszaj stopniowo poziom wilgotności karmy, aż pies zacznie chętnie chrupać granulki.

Jak wygląda dawkowanie karmy dla psa? Szczeniętom w wieku 6–8 tygodni można podawać posiłek 5–6 razy dziennie, najlepiej o stałych porach. Od 8 tygodnia do 6 miesiąca życia należy podawać dzienną dawkę kalorii w 2–3 porcjach. Od 7 miesiąca częstotliwość karmienia powinna dojść do 2 posiłków, podobnie jak w przypadku dorosłych psów. Pamiętaj, żeby zapewnić pupilowi stały dostęp do świeżej, czystej wody. Postaraj się ponadto karmić go 15–20 minut po spacerze, dzięki czemu nie zaburzysz procesu trawienia.

Przeczytaj także: Sucha karma dla psa – ranking.

Czym najlepiej karmić szczeniaka?

Szukając dobrej karmy, zwróć uwagę nie tylko na wiek czworonoga, lecz także na jego wielkość. Tempo rozwoju czworonoga uzależnione jest od rasy i indywidualnych predyspozycji. Psy miniaturowe zazwyczaj rosną do 6–12 miesięcy. Czworonogi średniej wielkości kończą rosnąć około 12–15 miesiąca, natomiast u przedstawicieli dużych ras następuje to w 18–24 miesiącu życia. Aby zaspokoić potrzeby rottweilera, owczarka niemieckiego czy cane corso, wybierz karmę suchą dla psów dużych ras. W ten sposób zyskujesz pewność, że dostarczasz pupilowi odpowiednią ilość kalorii, białka, fosforu i wapnia. Dodatkowo rozmiar i kształt granulek dopasowane są do wielkości pyska i uzębienia zwierzęcia.

Uważaj, żeby nie przekarmiać szczeniaka. W przeciwnym razie doprowadzisz do nadwagi lub otyłości. Nadmierna masa ciała przyczynia się do cukrzycy typu 2, choroby zwyrodnieniowej stawów i schorzeń układu krążenia.

Zastanawiasz się, czy podawać szczeniakowi suplementy? Jeśli wybierasz pełnoporcjową karmę dla psa, nie powinieneś tego robić. Nadmiar wapnia i fosforu może zaburzyć rozwój kośćca, dlatego nie wdrażaj suplementacji bez konsultacji z weterynarzem.

Sucha karma dla szczeniąt – na co zwrócić uwagę?

Najlepsza sucha karma dla szczeniaka bazuje na składnikach pochodzenia zwierzęcego. Pokarm powinien składać się do 25% z białka i 15–25% z tłuszczu. Zwróć uwagę, żeby dostarczał witaminy i minerały oraz zawierał jak najmniej węglowodanów. W karmie dla szczeniąt często znajdują się suche drożdże, bogate w beta-glukany i biotynę. Dodatkowo powinna być ona lekkostrawna, aby nie obciążała niedojrzałego układu pokarmowego.

Sucha karma dla szczeniaka dostarcza więcej białka i tłuszczu niż produkt przeznaczony dla dorosłych czworonogów. Psi organizm nie potrafi wytworzyć 10 aminokwasów, takich jak arginina, lizyna, walina, leucyna, czy tryptofan. Do aminokwasów egzogennych zaliczamy też metioninę, izoleucynę, histydynę, treoninę i fenyloalaninę. Można je dostarczać, podając ulubieńcowi wysokiej jakości karmę. W ten sposób wspieramy prawidłowy rozwój mięśni i przyspieszamy regenerację po wysiłku. Ważną rolę odgrywa też tłuszcz, który sprawia, że karma jest smaczna i łatwostrawna. Umożliwia on ponadto rozpuszczenie witamin A, D, E i K.

Zanim podasz ją swojemu pupilowi, zwróć uwagę na stosunek wapnia do fosforu. Proporcje powinny wynosić 1:1, dzięki czemu karma wspiera prawidłowy wzrost i rozwój czworonoga. Ciekawą propozycją jest sucha karma Care fresh puppy, która zawiera świeże mięso z indyka, grykę, pietruszkę, ziemniaki i czarną porzeczkę. Produkt przeznaczony jest dla szczeniaków wszystkich ras.

Sprawdź też: Ranking karm dla psów – jaką wybrać?

Jak zachęcić szczeniaka do jedzenia suchej karmy?

Jeśli szczeniak nie chce jeść suchej karmy, być może przyzwyczajony jest do mokrego pokarmu. Brak apetytu często wynika też z przeprowadzki do nowego domu. Możesz namoczyć suchą karmę przez 20 minut w ciepłej wodzie, a następnie dodaj do niej odrobinę mokrego pokarmu. Pamiętaj, żeby regularnie myć miskę, dzięki czemu nie nasiąknie nieprzyjemnym aromatem.

Część karmy przesypuj do małego, szczelnie zamkniętego pojemnika. W ten sposób pokarm zachowa swoje walory smakowe i zapachowe. Zastanawiasz się, jak urozmaicić dietę nowofundlanda, doga niemieckiego, bernardyna czy mastifa? Sięgnij po przysmak dla szczeniaka dużej rasy. Nie przesadzaj tylko z ilością, w przeciwnym razie główny posiłek przestaje być atrakcyjny.