Klatka dla chomika

Filtruj według

Cena

Cena

 • 13,00 zł - 322,00 zł

Producenci

Producenci

Rozmiar opakowania

Rozmiar opakowania

Faza życia

Faza życia

Dostępność

Dostępność

Klatka dla chomika

Aktywne filtry

Jaką klatkę dla chomika wybrać?

Chomiki nie należą do wymagających domowych gryzoni, warto jednak poznać podstawowe wymagania tego zwierzaka, aby zapewnić mu komfortowe warunki życia. Zobacz, jaka klatka dla chomika będzie odpowiednia w przypadku Twojego gryzonia. 

Jaki wymiar klatki wybrać?

Rozmiar klatki powinien być przede wszystkim uzależniony od jego rasy. Podczas wyboru lokum Twojego chomika warto sprawdzić, czy zmieści się w nim na przykład kołowrotek. Klatka powinna mieć także dużą kuwetę. 

To istotne, ponieważ zbyt małe klatki dla chomika przytłaczają zwierzaka, co może doprowadzić do frustracji, agresji i chorób.

Minimalne wymiary klatek dla chomików:

 • 60 x 40 cm dla mniejszych ras, takich jak chomik Roborowskiego czy dżungarski.
 • 80 x 40 cm dla chomików dużych ras, np. syryjskich.

Warto także pamiętać o odpowiednich odstępach między prętami w klatce, aby chomik nie dał rady się przecisnąć między nimi. Ten aspekt – tak samo jak wymiar klatki – jest uzależniony do rasy, a tym samym rozmiarów chomika.

Odstępy między pętami w zależności od rasy chomików:

 • Chomik syryjski: od 1 do 1,1 cm.
 • Chomik Roborowskiego: od 0,5 do 0,6 cm.
 • Chomik dżungarski: około 1 cm.

Jeśli posiadasz starą klatkę, ale odstępy między prętami są zbyt duże, to możesz osiatkować ją od zewnątrz. Takie zabezpieczenie powinno wystarczyć, aby chomik nie wydostał się z klatki. Pamiętaj jednak aby odpowiednio zabezpieczyć krawędzie siatki, żeby zwierzak nie zranił się przy wspinaczce.

Jaka klatka będzie odpowiednia dla chomika?

Klatki dla chomików powinny być dobrze wentylowane oraz łatwe w czyszczeniu. Obie te funkcje najlepiej spełniają klatki z metalowych prętów. Są wystarczająco mocne, zapewniają dobry przepływ powietrza oraz łatwo zadbasz o ich higienę.

Przy wyborze klatki warto również zwrócić uwagę na sposób zamykania drzwiczek wyjściowych. Najważniejszym aspektem jest sposób zamykania. Powinien być on na tyle skomplikowany, aby zwierzak nie miał możliwości samodzielnego otwarcia mechanizmu. 

Kolejna sprawa to sposób otwierania – drzwiczki powinny być opuszczane w stronę podłogi. Dzięki temu chomik otrzyma rampę, którą swobodnie będzie mógł wrócić do klatki. 

W sklepie Hubun znajdziesz wiele metalowych klatek, które spełniają wyżej wymienione założenia. 

Gdzie postawić klatkę dla chomika?

Klatka zwierzaka powinna być umieszczona w zacisznym miejscu. Jednocześnie pomieszczenie musi mieć zapewniony stały dopływ świeżego powietrza. Chomik narażony na duże wahania temperatur może się rozchorować.

Dobrym wyborem będzie odizolowanie klatki od podłoża. Oczywiście tutaj swoją funkcję dobrze spełni odpowiedniej jakości ściółka z trocin lub kaczanów kukurydzy. Klatkę warto więc postawić  w zacienionym miejscu z dala od okien, drzwi oraz grzejników. 

Wyposażenie klatki chomika

Aby zwierzak czuł się komfortowo, warto w jego klatce postawić kilka podstawowych gadżetów:

 • Domek dla chomika, który stanie się azylem gryzonia. Powinien być dobrze wentylowany.
 • Podwieszane poidełko, do którego nie dostaną się trociny i zabrudzenia.
 • Kołowrotek oraz tunele do zabawy. Przy wyborze tuneli również pamiętaj o odpowiedniej wentylacji.
 • Gałązki do obgryzania oraz zabawy.
 • Karmidełko, najlepiej z gliny lub porcelany, które będzie ciężkie oraz wytrzymałe.

Zarówno wspomniane przedmioty, jak i wiele więcej znajdziesz w naszym sklepie. Zamów klatkę z naszej oferty i zapewnij swojemu chomikowi przytulny zakątek!

Pokaż więcej