Dla kota niewychodzącego kuweta jest absolutnie niezbędna. Z uwagi na to, że nie wyprowadza się ich na zewnątrz w celu załatwienia potrzeb fizjologicznych, trzeba zorganizować im w mieszkaniu odpowiednie miejsce na tę czynność. Z myślą o kotach i potrzebach ich właścicieli projektuje się kuwety dla kota zamykane, otwarte, narożne i wiele innych ciekawych modeli. Pamiętaj, że toaleta powinna stać z dala od misek, gdzie serwowana jest karma dla kota.
Czym kierować się przede wszystkim podczas wyboru odpowiedniej kuwety? Na początek warto zaznaczyć, że każdy kot powinien mieć choć jedną toaletę. Jeśli masz więcej mruczków, to odpowiednią liczbą kuwet jest ta odpowiadająca liczbie kotów plus jedna dodatkowa. W ten sposób każdy kot znajdzie dla siebie pojemnik do załatwienia potrzeb bez konieczności rywalizacji z resztą zwierząt. To zapobiegnie też oddawaniu moczu w przypadkowych miejscach.
Kuwety dla kotów mogą mieć różne kształty, a także rozmaite udogodnienia. To, jaką wybierzesz, zależy przede wszystkim od preferencji Twojego kota, a także jego... rozmiarów! Jeśli Twój pupil jest przedstawicielem dużej ras, potrzebujesz dla niego większej kuwety. Koty mające problemy z poruszaniem się będą chętniej załatwiać się tam, gdzie mogą łatwo wejść, czyli potrzebna jest kuweta z niższym rantem.
Jednak kuwety dla kotów zamykane to nie jedyne rozwiązanie, ponieważ odkryta kuweta dla kota jest bardzo częstym wyborem opiekunów. Składa się z podstawowego pojemnika, który na rancie ma ramkę. Ma ona zapobiegać wykopywaniu żwirku z kociej toalety przez mruczka, który zakopuje odchody. Takie kuwety mogą mieć kształt prostokąta o różnych krawędziach albo być dodatkowo profilowane, co sprawdzi się przy mruczkach, które intensywnie kopią. Niższy rant sprawi, że z toalety może skorzystać mały kociak albo starszy kot.
Kuweta kryta ułatwia zachowanie czystości. Często też zatrzymuje nieprzyjemne zapachy. Poszczególne modele wyposażone są najczęściej w drzwiczki wahadłowe, co ułatwia korzystanie z nich (wchodzenie i wychodzenie), wymagają jednak nieco więcej przestrzeni, niż modele odkryte. Kot musi też nauczyć się korzystać z tego rodzaju kuwety. Zanim zamówisz krytą kuwetę dla kota, to sprawdź, czy kot będzie chętny z niej korzystać. Jeśli chodzi o wersje kolorystyczne, możesz wybrać model z pokrywą pod kolor misek dla kota czy innych akcesoriów.
Kuwety kryte dla kotów często uzupełnione są o rozmaite dodatki. Przykładem jest kuweta z filtrem węglowym, która dodatkowo niweluje nieprzyjemne zapachy. Sprawdzi się zwłaszcza w niewielkim wnętrzu, gdzie istnieje ryzyko, że zapach będzie się łatwo rozchodził.
Ciekawym rozwiązaniem dla szczególnie zajętych opiekunów jest kuweta samoczyszcząca lub automatyczna. Kot nie musi uczyć się dodatkowo korzystać z kuwety, a ona oferuje sprzątanie, które wykona częściowo za Ciebie! Modele w rozmiarze XXL mają specjalną kratkę, przez którą wpada zużyty żwirek czy odchody.
Bez względu na to, na jakie kuwety dla kotów się zdecydujesz, pamiętaj o dodatkowych akcesoriach. Podstawą jest łopatka do kuwety, która znacznie ułatwia usuwanie odchodów czy zbrylonego żwirku z kociej toalety. Możesz też zdecydować się na biodegradowalne woreczki na odchody, które sprawdzą się zwłaszcza w przypadku żwirku zbrylającego. Możesz wyrzucić zużytą ściółkę z odchodami w woreczku, nie narażając się na nieprzyjemne zapachy.