Kuweta dla kota – czym kierować się przy wyborze?

Koty większość czasu spędzają w domach swoich właścicieli. Z uwagi na to, że nie wyprowadza się ich na zewnątrz w celu załatwienia potrzeb fizjologicznych, trzeba zorganizować im w mieszkaniu odpowiednie miejsce na tę czynność. Sprawdź, jaką kuwetę dla kota warto wybrać.

Jakie kuwety dla kotów są dostępne na rynku?

Producenci akcesoriów dla zwierząt mają na uwadze potrzeby kotów i ich właścicieli, dlatego na rynku dostępne są różne rodzaje kuwet. Dzieli się je przede wszystkim na zamykane i odkryte. Dodatkowo można zdecydować się na kuwety samoczyszczące, w tym automatyczne. Dokonując wyboru, warto wziąć pod uwagę ponadto takie parametry jak wysokość czy długość kuwety, a także jej kształt i kolor.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kuwety dla kota?

Kuweta dla kota powinna być na tyle duża, aby zwierzę mogło swobodnie się w niej obrócić. Jeżeli masz wątpliwości, czy lepsza będzie kuweta zamykana, czy otwarta, weź pod uwagę miejsce, w którym ją postawisz.

Modele otwarte są z reguły tańsze, jednak żwirek zazwyczaj wysypuje się poza nie i wokół kociej toalety bywa brudno. Kuweta kryta ułatwia zachowanie czystości. Często też zatrzymuje nieprzyjemne zapachy. Poszczególne modele wyposażone są najczęściej w drzwiczki wahadłowe, co ułatwia korzystanie z nich (wchodzenie i wychodzenie), wymagają jednak nieco więcej przestrzeni, niż modele odkryte. Kot musi też nauczyć się korzystać z tego rodzaju kuwety.

Jeżeli chodzi o kolorystykę tego akcesorium, to możesz wybrać swój ulubiony kolor lub taki, który będzie pasował do innych elementów kociej wyprawki lub do wnętrza, w którym będzie się znajdowała.