Kołowrotek dla chomika

Liczba produktów: 4

Kołowrotek to ważne akcesorium dla chomika. Tego rodzaju sprzęt pozwala mu zaspokoić potrzebę ruchu. Kołowrotek musi być dobrany rozmiarowo do naszego pupila. Powinien być wykonany z bezpiecznego tworzywa (na wypadek odgryzienia i połknięcia jego elementu) oraz mieć zabezpieczenie chroniące przed ugrzęźnięciem lub zacięciem się zwierzęcia w mechanizmie.

Dlaczego chomik potrzebuje kołowrotka?

W naturalnych warunkach chomik dziennie pokonuje dystans nawet do 5 km, w związku z tym dla prawidłowego rozwoju oraz dobrego samopoczucia potrzebuje on ruchu. Wypuszczanie chomika w domu, by biegał wszędzie tam, gdzie chce, jest niebezpieczne z kilku względów – przede wszystkim zwierzę może się gdzieś zaklinować, przegryźć kable, wejść do otworu wentylacyjnego albo po prostu uciec. Kołowrotek wydaje się być najrozsądniejszym kompromisem w tej sytuacji. Bez aktywności chomik może przybierać na wadze, co będzie bezpośrednio zagrażało jego zdrowiu i znacząco pogorszy samopoczucie.

Kołowrotek do klatki dla chomika – jaki wybrać?

Wybierając kołowrotek, najpierw trzeba dobrać rozmiar. Chodzi o to, aby pupil mógł komfortowo korzystać ze swojej bieżni. Za mały kołowrotek może szybko zniechęcić gryzonia do zabawy w nim. Poza tym będzie powodował nadmierne wygięcie kręgosłupa, co w dłuższej perspektywie może prowadzić do zwyrodnień i bólu w jego obrębie. W przypadku kołowrotka dla chomika lepiej, aby był za duży niż zbyt mały. Dobrym rozwiązaniem jest kołowrotek w formie otwartego dysku, po którym zwierzę biega w sposób naturalny.

Kołowrotek musi być stabilny (najlepiej, aby miał możliwość mocowania w klatce), solidnie wykonany i cichy – wszelkiego rodzaju szmery i skrzypienia będą powodowały dyskomfort. Gryzonie lubią podgryzać elementy wyposażenia, dlatego kołowrotek powinien być wykonany z nietoksycznego tworzywa.