Dostawa od 4,99 zł przy zakupach powyżej 75 zł lub darmowa dostawa FedEx powyżej 249 pln ❤️

Zdrowie i uroda ptaków

Liczba produktów: 22

Zdrowie i uroda ptaków

Co powinno się znaleźć w diecie ptaków?

Ptaki, podobnie jak wszystkie inne zwierzęta, do prawidłowego rozwoju, jak i ochrony przed chorobami, potrzebują odpowiedniej diety. Powinna składać się z właściwie dobranych witamin i składników mineralnych, które będą dopasowane do konkretnego gatunku. Z tego powodu mieszanki dla ptaków ozdobnych powinny zawierać inne składniki, niż te stworzone z myślą o ptakach dziko żyjących.

W odpowiednio zróżnicowanym pokarmie dla ptaków powinny się znaleźć różne nasiona i ziarna, chociażby te ze słonecznika. Jeśli chcesz, aby Twój ptasi przyjaciel był chroniony przed karłowatością czy krzywicą, dobrze zadbać nie tylko o odpowiednio zbilansowane pożywienie, ale również o podawanie go we właściwej ilości. Dla rozwoju ptaków bardzo ważny jest wapń, który stanowi budulec skorupek jaj, jak i wpływa na wygląd piór, dlatego wybierając konkretne mieszanki, należy sprawdzić ich skład.

Poza zestawami nasion i ziaren możesz wybrać również kostki wapienne, które występują w różnych wariantach, bo poza samym wapniem, mogą zawierać również jabłka, czarnuszkę czy pokruszone muszle ostryg. Komponując jadłospis swojego pupila, powinieneś wiedzieć, jaki wpływ na jego zdrowie i urodę, będą miały poszczególne składniki.

Jakie witaminy powinny się znaleźć w ptasiej diecie?

Wapń wpływa na właściwy przebieg procesu pierzenia się ptaków, jak również na odpowiednią budowę skorupek jajek. Jednak powinieneś wiedzieć, że podając swojemu pupilowi nasiona słonecznika, zapewniasz mu nie tylko ten minerał, ale również niezbędne do rozwoju nienasycone kwasy tłuszczowe, potas, żelazo czy witaminy z grupy B. Podawane w optymalnej ilości, będą wspierały m.in. prawidłowe działanie układu nerwowego.

Jeśli przy okazji chcesz trochę zająć swojego pupila i zapewnić mu rozrywkę, podawaj nasiona niełuskane. Ich łuskanie będzie stanowiło dla niego wciągające i rozwijające zajęcie, a dodatkowo sprawi, że trochę się zmęczy, co również będzie dobre dla jego prawidłowego rozwoju.

Wśród witamin, które powinny pojawić się w pożywieniu ptaków, znajdują się również witaminy H, PP, D3, A, E, C czy K. Odpowiadają one nie tylko za prawidłowe działanie układu krwionośnego, czy odporność Twojego pupila, ale również chronią go przed chorobami oczu, skóry, jak i wspierają działanie narządów płciowych.

Prawidłowa higiena – jak ją przeprowadzić?

Odpowiednio zbilansowana dieta to nie wszystko, ponieważ powinieneś zadbać również o higienę swojego pupila. Dlatego w klatce należy postawić wanienkę, w której będzie mógł się kąpać. Nie musi ona stać w niej cały czas, możesz ją tam postawić raz w tygodniu, aby ptak mógł się spokojnie wykąpać i zadbać o swoje pióra. Jeśli jesteś właścicielem papugi, dla której trudno jest dobrać taki basenik, możesz jej zapewnić odpowiednie miejsce do kąpieli chociażby w umywalce albo w misce.

Przy tak przygotowanej kąpieli, możesz wykorzystać specjalne płyny, których zadaniem będzie dbanie o upierzenie papugi, jak również odstraszanie pasożytów. Wystarczy, że dodasz kilka kropli do wanienki z wodą. Do tej pory nie korzystałeś z takiego rozwiązania i Twój pupil nie jest nauczony kąpieli? Możesz wykorzystać spryskiwacz do roślin, który pozwoli otoczyć ptaka delikatną mgiełką. W ten sposób będziesz imitował deszcz, a ptak będzie mniej się stresował całą czynnością.

Prawidłowa higiena obejmuje również dbałość o pazury i dziób. Zadbaj więc o zabawki, które pozwolą naturalnie je ścierać. Co jakiś czas możesz również je przyciąć, wykorzystując do tego odpowiednie narzędzia, jednak pamiętaj, że znajdują się w nich naczynia krwionośne, więc jeśli nie masz doświadczenia w takim przycinaniu, lepiej poprosić o pomoc weterynarza.