Mimo że gryzonie to zwierzęta bardzo czyste, to warto wspomóc je w zabiegach pielęgnacyjnych. Wybieraj spośród wysokiej jakości akcesoriów do obcinania pazurków czy pielęgnacji sierści. Postaw na sprawdzone produkty, dzięki którym Twój pupil będzie pięknie się prezentował.

Pielęgnacja gryzoni – czyszczenie futerka

Chomiki, świnki morskie czy króliki to zwierzęta przykładające dużą wagę do higieny. Myją się nawet kilka razy dziennie. Kąpiel w wodzie potrzebna jest tylko w przypadku poważniejszych zabrudzeń. Z myślą o pielęgnacji gryzoni proponujemy specjalnie opracowane delikatne szampony, które odżywią włosy oraz nadadzą im zdrowy wygląd i jedwabisty połysk. Szampon dla gryzoni działa odświeżająco i oczyszczająco, a także neutralizuje nieprzyjemne zapachy. Alternatywą dla typowego preparatu jest suchy szampon. Bez względu na rodzaj ważne jest, aby szampon był hipoalergiczny i zapewniał ochronę przed pasożytami.

W codziennej higienie małych gryzoni kluczową rolę odgrywa piasek. Zwierzęta te, zażywając kąpieli piaskowych, usuwają z futerka nagromadzone zanieczyszczenia i sebum. Piasek dostępny jest w okołokilogramowych opakowaniach, które wystarczą na bardzo długo. Należy wysypać nim piaskownicę na kilka centymetrów, aby zapewnić zwierzęciu naturalny sposób na pielęgnację.

Szczotki, grzebienie, akcesoria do obcinania pazurków

Gryzonie mające długą sierść mogą wymagać wsparcia w jej rozczesywaniu. Z pomocą przychodzą specjalne szczotki w postaci gumowych rękawic. Zapewniają one delikatną pielęgnację – masując delikatnie, pobudzają krążenie krwi i odżywiają skórę oraz usuwają obumarłe włosy i likwidują wszelkie kołtuny.

Akcesoriami koniecznymi w zabiegach pielęgnacyjnych gryzoni są nożyczki lub obcinaczki. Zbyt długie pazury nie tylko utrudniają zwierzęciu funkcjonowanie, ale mogą doprowadzić do bolesnych zranień, a nawet do zwyrodnienia stawów i kości. Można tego uniknąć, obcinając płytkę paznokciową. Wybierając obcinaczki czy nożyczki do pazurków dla gryzoni, należy zwrócić uwagę, czy mają specjalne, małe wgłębienie na ostrzu, dzięki któremu pazur zostanie równo przycięty, a nie zgnieciony i rozdwojony. Warto, by narzędzia te były wyposażone w antypoślizgowe rączki i były wykonane ze stali nierdzewnej.