Dostawa od 4,99 zł przy zakupach powyżej 75 zł lub darmowa dostawa FedEx powyżej 249 pln ❤️

Grooming i uroda gryzoni

Pielęgnacja gryzoni – czyszczenie futerka

Mimo że gryzonie to zwierzęta bardzo czyste, to warto wspomóc je w zabiegach pielęgnacyjnych. Wybieraj spośród wysokiej jakości akcesoriów do obcinania pazurków czy pielęgnacji sierści. Postaw na sprawdzone produkty, dzięki którym Twój pupil będzie pięknie się prezentował.

Chomiki, świnki morskie czy króliki to zwierzęta przykładające dużą wagę do higieny. Myją się nawet kilka razy dziennie. Kąpiel w wodzie potrzebna jest tylko w przypadku poważniejszych zabrudzeń. Z myślą o pielęgnacji gryzoni proponujemy specjalnie opracowane delikatne szampony, które odżywią włosy oraz nadadzą im zdrowy wygląd i jedwabisty połysk. Szampon dla gryzoni działa odświeżająco i oczyszczająco, a także neutralizuje nieprzyjemne zapachy. Alternatywą dla typowego preparatu jest suchy szampon. Bez względu na rodzaj ważne jest, aby szampon był hipoalergiczny i zapewniał ochronę przed pasożytami.

W codziennej higienie małych gryzoni kluczową rolę odgrywa piasek do kąpieli. Zwierzęta te, zażywając kąpieli piaskowych, usuwają z futerka nagromadzone zanieczyszczenia i sebum. Piasek dostępny jest w okołokilogramowych opakowaniach, które wystarczą na bardzo długo. Występuje on w formie zapachowej lub bezzapachowej, a wybór zależy tylko i wyłącznie od preferencji danego zwierzaka. Należy wysypać nim piaskownicę na kilka centymetrów, aby zapewnić zwierzęciu naturalny sposób na pielęgnację.

Szczotki, grzebienie, akcesoria do obcinania pazurów

Gryzonie mające długą sierść mogą wymagać wsparcia w jej rozczesywaniu. Z pomocą przychodzą specjalne szczotki w postaci gumowych rękawic. Zapewniają one delikatną pielęgnację – masując delikatnie, pobudzają krążenie krwi i odżywiają skórę oraz usuwają obumarłe włosy i likwidują wszelkie kołtuny. Sierść zwierzaka warto szczotkować regularnie dla optymalnych efektów. W przypadku zwierząt długowłosych wskazane jest także regularne przycinanie sierści. 

Akcesoriami koniecznymi w zabiegach pielęgnacyjnych gryzoni są nożyczki lub obcinaczki do pazurów. Zbyt długie pazury nie tylko utrudniają zwierzęciu funkcjonowanie, ale mogą doprowadzić do bolesnych zranień, a nawet do zwyrodnienia stawów i kości. Można tego uniknąć, obcinając płytkę paznokciową. Wybierając obcinaczki czy nożyczki do pazurków dla gryzoni, należy zwrócić uwagę, czy mają specjalne, małe wgłębienie na ostrzu, dzięki któremu pazur zostanie równo przycięty, a nie zgnieciony i rozdwojony. Warto, by narzędzia te były wyposażone w antypoślizgowe rączki i były wykonane ze stali nierdzewnej.

Pielęgnacja małych ssaków – higiena w klatce

Dobry wygląd wiąże się zazwyczaj z dobrym samopoczuciem, dlatego oprócz pielęgnacji samego zwierzaka musimy także zadbać o odpowiednią pielęgnację klatki. Kluczowym elementem tej pielęgnacji jest regularne sprzątanie klatki i wymiana ściółki. Częstotliwość wymiary ściółki to kwestia indywidualna i zależy od konkretnego gatunku gryzonia – nie powinno jednak być to rzadziej niż raz w tygodniu. Wybierz ściółkę o odpowiednich właściwościach chłonnych z funkcją neutralizowania zapachów. 

Nie zapominaj też o tym, aby regularnie dbać o czystość misek na jedzenie oraz poidełka. Aby zapobiec namnażaniu się bakterii, myj te akcesoria przynajmniej raz dziennie i używaj do tego gorącej wody. Dla zdrowia i dobrego samopoczucia podawaj swojemu pupilowi świeże i pełnowartościowe pokarmy, które zaspokoją jego zapotrzebowanie na witaminy i minerały, a także białko. Dieta każdego gryzonia powinna być dopasowana do jego indywidualnych potrzeb.