Dostawa od 4,99 zł przy zakupach powyżej 75 zł lub darmowa dostawa FedEx powyżej 249 pln ❤️

Karma dla ptaków – sprawdzone produkty

Karmienie pupila pełnowartościowymi produktami, które są dostosowane do jego upodobań, stylu życia, rasy oraz szczególnych potrzeb żywieniowych, np. alergii czy choroby, jest bardzo ważne. W doborze ptasiej karmy trzeba kierować się również tym, co dany ptak je na wolności. Właściwe karmienie skrzydlatego pupila trzeba również wzbogacić o dostęp do świeżej wody oraz sprzątanie z klatki resztek niezjedzonego pokarmu.

Co jedzą ptaki?

Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa, ponieważ pożywienie zależy od gatunku. Można jednak założyć, że wśród gatunków ptaków trzymanych w domach dominują głównie ptaki roślinożerne takie jak: papugi i kanarki. Samych papug jest kilka gatunków, co powoduje zmiany w sposobie ich żywienia. Niektóre ptaki oprócz jedzenia zbóż lubią przekąsić owoce, orzechy, larwy, krewetki i kawałki muszli.

W mieszankach dla papug i kanarków najczęściej znajdują się takie składniki jak: zboża (pszenica, jęczmień, gryka, kukurydza, proso, sorgo, ryż), nasiona (dynia, len, słonecznik, kardi – nazywane białym słonecznikiem), orzechy (ziemne, sosnowe), dzika róża, szafran łąkowy, czerwona papryczka, muszle (ostryg).

Oprócz powyższych składników ptasia karma jest wzbogacana dietetycznymi dodatkami, które mają kluczowy wpływ na zdrowie i kondycję. Są to: tłuszcze, witaminy – A, D3, E, K, PP, z grupy B (B1, B12, biotyna, cholina), kwas foliowy, żelazo, jod, miedź, cynk, mangan, selen.

Karmy mają postać sypką lub formowane są w tłuszczowe kule, pałki, tak, aby ptaki mogły wydziobywać ulubione przysmaki. Kanarki bardzo lubią owoce i warzywa, dlatego warto podawać im oprócz suchej karmy od czasu do czasu kawałek banana, ogórka, marchewki czy jabłko.

Raz w tygodniu dozwolone jest nawet gotowane jajko.

Czego nie wolno dawać ptakom do jedzenia?

Pierwsze na liście jest ludzkie jedzenie. Nie wolno karmić ptaków resztkami ze stołu. Dobrze też, aby nie podjadały nam z talerza. Domowe ptaki nie powinny jeść szczególnie pieczywa, żółtego sera i wędlin.