Jaka ściółka dla gryzoni i małych ssaków? Najciekawsze propozycje

Gryzonie to jedne z najchętniej wybieranych zwierząt domowych. Przyjmując do domu małego pupila, należy zapewnić mu bezpieczne i komfortowe miejsce bytowania. Jednym z ważniejszych czynników jest wybór odpowiedniej ściółki. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.

Z jakich materiałów wykonane jest podłoże dla gryzoni?

Gryzonie do prawidłowego funkcjonowania potrzebują kilku podstawowych akcesoriów, które znajdą się w ich klatce. Jednym z elementów, na które warto zwrócić uwagę, przygotowując bezpieczne i komfortowe miejsce dla małego zwierzęcia, jest podkład do klatki. Można spotkać się z takimi produktami jak:

  • trociny – jest to jedno z najpopularniejszych rozwiązań, które stosuje się w klatkach dla różnych gryzoni. Są one wybierane ze względu na przystępną cenę i dostępność. Trzeba jednak pamiętać, że muszą być dość często wymieniane, ponieważ chłoną zapach odchodów;
  • podłoże bawełniane – bywa wykorzystane do wyłożenia całej klatki lub tylko jej części. Mniejsze zwierzęta chętnie robią sobie legowisko w tym miękkim materiale, o ile jest on zwinięty w rulon lub ma odpowiednią grubość;
  • żwirek – warto go wykorzystać dla gryzoni, które są nauczone korzystania z kuwety.

O czym należy pamiętać, przygotowując wyściółkę do klatki dla gryzonia?

Wyściółka klatki powinna być dopasowana do potrzeb zwierzęcia, dlatego przed kupnem czy adopcją gryzonia warto dowiedzieć się jak najwięcej o danym gatunku. Czasami miesza się kilka rodzajów materiałów, np. trociny z siankiem. Warto też pamiętać, że wyściółka powinna być dopasowana grubością do danego zwierzęcia. Musi być też regularnie wymieniana, średnio co 7 dni, przy czym trzeba obserwować, czy ściółka nie wymaga wymiany wcześniej. Pozwoli to zachować higienę w klatce, a także zminimalizuje roznoszenie się nieprzyjemnych zapachów.