Dostawa od 4,99 zł przy zakupach powyżej 75 zł lub darmowa dostawa FedEx powyżej 249 pln ❤️
Cena
  • -

Czas realizacji
Marka
Waga
Zestaw

Żwirek dla kota

Liczba produktów: 48

Żwirek dla kotów

Zbrylający czy niezbrylający – jaki jest odpowiedni żwirek dla kota?

Na rynku występują żwirki zarówno zbrylające, jak i niezbrylające. Pierwszy rodzaj jest wygodniejszy w usuwaniu, ponieważ po kontakcie z wodą zamienia się w bryłki, które łatwo wybierzesz łopatką. Ten rodzaj żwirków poleca się jednak dla dorosłych kotów. Kociętom zdarza się go podjadać, co w przypadku zbrylającego żwirku mogłoby być niebezpieczne. Co ważne, tego rodzaju żwirków nie usuwa się do toalety.

Żwirek niezbrylający nie zbija się w grudki, ale rozpada pod kątem z wilgocią, np. moczem. Nadal możesz wybrać z niego wygodnie stałe odchody. Może częściej pylić, choć wiele zależy również od jego właściwości. Dobrze redukuje nieprzyjemny zapach z kuwety dla kota i możesz go wyrzucać również do kanalizacji, bo masz pewność, że nie zatka rur – nie powiększa rozmiarów po kontakcie z wodą. To żwirek dla kota, który nie jest przyzwyczajony do kuwety, a załatwiał się na zewnątrz np. do piasku.

Żwirek bentonitowy – jak często należy usuwać bentonit?

Bentonitowy żwirek dla kotów jest, wbrew powszechnej opinii, żwirkiem naturalnym, bo przygotowywanym ze skały zwanej bentonitem. Sprzedaje się go w formie drobnych kamyczków, które po kontakcie z wilgocią formują się w duże granulki. Dzięki temu łatwo usunąć zużyty żwirek. Co ważne, materiał ten dobrze wiąże zapachy oraz występuje w różnych wersjach zapachowych. Jego wadą jest jednak to, że nie można wyrzucać do toalety zużytego materiału, bo działa jak glinka – chłonie wilgoć. Ten żwirek dla kota jest dostępny w różnych rozmiarów opakowaniach, najczęściej ok. 5 l, ale znajdziesz też wersje 25 l.

Żwirek drewniany – z myślą o środowisku

Ten żwirek dla kota jest sprzedawany w formie zbrylającej i niezbrylającej. Jest przygotowany z włókien roślinnych, a przez to całkowicie biodegradowalny. Nadmiar można usuwać do odpadów organicznych np. kompostu. Dzięki wykonaniu z naturalnych składników można wyrzucić go w małych ilościach do toalety. Drewniane żwirki dla kotów pochłaniają przykre zapachy. Te niezbrylające w formie ściółki mogą się roznosić po domu, zwłaszcza w przypadku pupila o długiej sierści. Jest jednak higieniczny i przyjazny dla środowiska.

Żwirek silikonowy do kociej toalety

Zwany jest również żwirkiem silikatowym. Wykonuje się go z krzemianu sodu w formie granulek o różnych rozmiarach. Bardzo dobrze pochłania zapachy, jednak nie zbryla się. Należy usuwać go z całą zawartością kuwety co około 3 tygodnie. Zużyty żwirek powinien zmieniać kolor na żółtawy. Należy go też co jakiś czas przemieszać, aby wilgoć wchłaniała się równomiernie. Żwirek silikonowy to nieco droższy wybór od żwirku z bentonitu. Niestety nie można wyrzucać go do toalety.

Żwirek dla kota kukurydziany – jakie ma właściwości?

Kukurydziany, naturalny żwirek dla kotów jest przygotowany z ulegającego biodegradacji surowca. Jest polecany dla kotów małych, np. kociąt przyzwyczajanych do kuwety, bo nawet połknięcie jednej czy dwóch granulek nie zagrozi zdrowiu pupila. Zawartość kociej toalety można usuwać stopniowo, bo żwirek ten się zbryla pod działaniem wilgoci. Łatwo możesz czyścić kuwetę – żwirek można usuwać np. na kompost. Dobrze sprawdza się przy pochłanianiu zapachów.

Żwirek z zapachem – kiedy się sprawdzi w kuwecie?

Czasem producenci oferują w sprzedaży żwirki zapachowe. Sprawdzą się one zwłaszcza w przypadku, gdy mocz kota ma intensywny, nieprzyjemny aromat. Dotyczy to niekastrowanych kocurów, ale i przypadków, gdy koty przyjmują leki, które wpływają negatywnie na zapach moczu.

Czujesz nietypowy zapach moczu swojego kota? To może oznaczać problemy zdrowotne! Jeśli podejrzewasz u swojego pupila chorobę, możesz zainwestować w tak zwany żwirek diagnostyczny. Ułatwi on zebranie moczu, ale i poinformuje o zmianie jego pH.