Czym i jak czyścić oczy i uszy psa?

Budowa psich uszu sprawia, że są to miejsca trudne do samodzielnego czyszczenia przez zwierzę. Z kolei oczy często są narażone na działanie czynników zewnętrznych – zanieczyszczeń środowiska, pyłków czy uszkodzeń mechanicznych. Nie dziwi zatem fakt, że konieczne jest zwrócenie szczególnej uwagi na utrzymanie higieny jego uszu i oczu. Warto używać w tym celu specjalistycznych preparatów, które są bezpieczne w stosowaniu, ułatwiają usuwanie zabrudzeń i zabezpieczają przed infekcjami.

Jak czyścić oczy psa?

Niewielka ilość wydzieliny w wewnętrznym kąciku psiego oka to stan fizjologiczny i naturalny. Niepokojące są wszelkiego rodzaju zaczerwienienia, opuchnięcia, przymknięte oko mogące świadczyć o bólu lub podrażnieniu spowodowanym np. zbyt długą grzywką. Jeżeli z oczami nie dzieje się nic złego, nie ma potrzeby nadmiernego ich przemywania. Jednak na szczególną uwagę zasługują oczy psów długowłosych i psów niektórych ras, np. mopsów, które genetycznie mają z nimi problem. W ich przypadku regularne przemywanie pomaga zapobiegać przesuszaniu i podrażnieniom oraz rozwojowi infekcji. Czym zatem przemywać oczy psa? Najlepiej używać do tego specjalnych płynów, kropli i chusteczek.

Utrzymywanie w czystości psich uszu. Jak dbać o uszy psa?

Na rozwój stanu zapalnego narażone są szczególnie psy mające uszy opadające i zwisające, z dużą ilością włosów. Taka anatomia utrudnia wentylację kanału słuchowego, co niestety sprzyja rozwojowi bakterii, grzybów (najczęściej drożdzaków) i roztoczy. Takie psy wymagają regularnych zabiegów pielęgnacyjnych, ale nie zbyt częstych, ani wykonywanych na zapas (jeśli ucho jest czyste, nie trzeba nic z nim robić). Znakomicie sprawdzają się do tego specjalne płyny i krople do przemywania uszu, np. z dodatkiem srebra koloidalnego. WAŻNE! Psich uszu oraz oczu nie wolno przemywać wodą utlenioną, spirytusem, olejkami ani innymi substancjami, które nie są przeznaczone do tego celu.