Dostawa od 4,99 zł przy zakupach powyżej 75 zł lub darmowa dostawa FedEx powyżej 249 pln ❤️

Karma i przysmaki dla ptaków

Liczba produktów: 85

Karma i przysmaki dla ptaków

Jakie są rodzaje karm dla ptaków dzikich i domowych? 

Pokarm dla ptaków żyjących w Twoim domu powinien znacząco różnić się od tego, jaki zwierzęta spożywałyby w swoim naturalnym środowisku. Nie warto też dokarmiać ich własnym jedzeniem, ponieważ niektóre substancje są dla ptaków szkodliwe. Największym zagrożeniem jest potencjalne zanieczyszczenie pożywienia przez substancje chemiczne. 

W takim razie, jak należy karmić ptaki? Wysokiej jakości pokarm dla ptaków to np. mieszanka ziaren. To właśnie one powinny przeważać w diecie skrzydlatego przyjaciela. Mają zdrowy skład, a przeróżne dodatki sprawiają, że pokarm jest zawsze smaczny. 

Do wyboru masz przeróżne rodzaje zdrowej karmy dla ptaków:

  • kule tłuszczowe (jako produkt na zimę dla dziko żyjących ptaków), 
  • kolby zbożowe (mieszanka zbóż w formie kolby, którą wiesza się w klatce, zapewniając ptakom swobodę podczas jedzenia), 
  • dzwonki tłuszczowe (jako pełnoporcjowa mieszanka dla ptaków zimujących), 
  • kostki wapienne (wapń to bardzo ważny składnik budulcowy kości, wspomaga proces ścierania dzioba i chroni ptaki przed krzywicą oraz karłowatością), 
  • tradycyjna karma w wariantach suchych i mokrych. 

Podczas zakupowego szaleństwa pamiętaj, aby wybierając pokarm dla ptaków zwracać uwagę na oznaczenia. Karma zazwyczaj skierowana jest ku konkretnym gatunkom ptaków, będąc zrównoważoną propozycją diety. Zawiera ona odpowiednie ilości składników odżywczych, w zależności od ich zapotrzebowania.

Mieszankę stanowiącą pokarm dla ptasich przyjaciół można także wykonać samemu. W tym celu warto zakupić nasiona słonecznika, maku, lnu, a także pestki dyni. Możesz zdecydować się także na płatki owsiane oraz siemię lniane. Są one bezpieczne i zdrowe dla ptaków więc śmiało można je wrzucać do karmnika.

Przysmaki dla ptaków  

Kolby występują w przeróżnych smakach np. miodowym, jajecznym, owocowym, orzechowym czy truskawkowym. Nie bój się zaszaleć z różnymi wariantami. W ten sposób znajdziesz najsmaczniejsze rozwiązania, cieszące podniebienie Twoich ptaków. 

Do diety warto dodać zieleninę, która stanowi zdrowe uzupełnienie pokarmu zbożowego. Popularnym i lubianym przez ptaki rozwiązaniem jest brokuł, kalafior, sałata lodowa czy nać marchewki. Nie bój się podać ptakom także gotowanych jarzyn. Szczególnymi ich smakoszami jest ptactwo wodne takie jak łabędzie oraz kaczki.

Ptaki można karmić też kukurydzą, soczewicą lub pszenicą. Bardzo zdrowe są dla nich też różne rodzaje orzechów – przede wszystkim orzechy włoskie i orzechy laskowe. Wbrew pozorom uwielbiają także owoce. Dobrym wyborem będą świeże owoce, jeżeli jednak nie jesteś w ich posiadaniu, to możesz zdecydować się na owoce suszone. Ptaki uwielbiają gruszki, jabłka, morele, jagody czy też porzeczki. 

Kiedy karmić ptaki?

Pamiętaj! Dokarmianie dzikich ptaków należy zacząć, dopiero gdy temperatura będzie niższa niż 0 stopni Celsjusza. Wcześniej zwierzęta nie powinny mieć problemu ze znalezieniem pożywienia. Jeżeli jednak zdecydujesz się na dokarmianie ptaków zimą, to nie rezygnuj aż do wiosny. Warto być konsekwentnym w tej czynności.

Bardzo ważne jest także to, aby podawana ptakom karma była świeża. Nie może ona mieć żadnych oznak zgnilizny, czy też pleśni. Zepsuta karma może spowodować u ptaków poważne problemy żołądkowe, które mogą skończyć się nawet śmiercią zwierzaka.

Jeżeli masz wątpliwości, zaufaj szerokiej ofercie, którą znajdziesz w sklepie zoologicznym Hubun. Już dziś sprawdź wysokiej jakości pokarm, dostosowany do potrzeb Twoich ptaków!