Zabawki

Filtruj według

Cena

Cena

  • 5,00 zł - 25,00 zł

Producenci

Producenci

Rozmiar opakowania

Rozmiar opakowania

Dostępność

Dostępność

Zabawki

Aktywne filtry

Chomik zamknięty przez długi czas w jednym pomieszczeniu bez rozrywek – tak samo jak człowiek – po prostu zacznie się nudzić. Rutyna i nadmiar nudy nie jest dobry ani dla człowieka, ani dla żadnego domowego zwierzaka. Dowiedz się, jakie zabawki dla gryzoni przydadzą się w klatce Twojego zwierzaka.

Kołowrotek dla chomików

Kołowrotek w klatce chomika to nie tylko zabawka, ale także ważne narzędzie do utrzymania gryzonia w zdrowiu.  Chomiki mają naturalną potrzebę spożytkowania swojej energii.

Przy zakupie tej zabawki dla chomika należy zwrócić uwagę na dostosowanie jej rozmiaru do wielkości zwierzaka. Dla ras dużych takich jak chomik syryjski, kołowrotek powinien mieć minimum 28 cm średnicy. Dla chomika dżungarskiego odpowiednia wielkość to 20 cm średnicy, a dla chomika Roborowskiego to już 17 cm średnicy kołowrotka. Oczywiście im kołowrotek większy, tym wygodniejszy niezależnie od rasy. 

Warto zwrócić uwagę na gładkie poruszanie się kołowrotka oraz jego możliwie jak najcichszą pracę. Dobrze też wybrać taki kołowrotek, który przymocujesz do prętów kratki. Kołowrotki na stojaku mogą być niebezpieczne dla zwierzaka. Chomik, który w biegu wyskoczy z zabawki, może zrobić sobie krzywdę, gdy uderzy o jej stojak. 

Najbezpieczniejszym wyborem będzie kołowrotek pełny, bez szczebelków i odstępów. Pamiętaj też, aby ustawić go w bezpiecznym miejscu, najlepiej w centralnej części klatki.

Tunele oraz domki dla gryzoni

Kołowrotek nie powinien być jedynym źródłem ruchu zwierzaka. Chomiki uwielbiają kręte tunele i domki, w których mogą się ukryć i odpocząć. Akcesoria te powinny być odpowiednio wentylowane. Chomiki często załatwiają swoje potrzeby wewnątrz domków i tuneli, a opary amoniaku pozostające wewnątrz zabawki mogą być szkodliwe. 

Z tego powodu warto przemyśleć zakup tuneli i domków wykonanych z naturalnych materiałów. Dobrze również zwrócić uwagę na średnicę dziur zabawki dla chomika, aby była ona odpowiednio dopasowana do chomika. Zaklinowanie się w zabawce może stwarzać duże zagrożenie. 

Jeśli wybierzesz naturalny materiał – taki jak wiklina, słoma czy trawa – to chomik prawdopodobnie sam wygryzie sobie odpowiednią wielkość otworu, aby swobodnie się przemieszczać. Średnica takiego otworu powinna mieć przynajmniej 8–10 cm.

W przypadku domków warto również kierować się wspomnianymi zasadami, czyli odpowiednią liczbą otworów o dużej średnicy oraz konstrukcji z naturalnych materiałów. Dobrym pomysłem jest też zakup wykonanej z trawy kuli, w której gryzoń sam zbuduje swoją norkę. 

Drewniane mostki

To kolejna zabawka, która dodaje trochę urozmaicenia do klatki chomika. Dzięki nim możesz ułożyć w klatce mały tor, po którym gryzoń będzie się przechadzać. Warto zwrócić uwagę, czy taka zabawka nie ma ostrych krawędzi, które mogłyby zranić zwierzaka. 

Drewniane mostki dla chomika montuj raczej nad miękką wyściółką, by ograniczyć ryzyko zranienia zwierzaka po upadku z zabawki.

Mnogość zabawek dla domowych gryzoni

Kiedy wiesz już, na co zwracać uwagę, zajrzyj do naszej szerokiej oferty akcesoriów dla gryzoni. Znajdziesz tutaj zarówno wspomniane zabawki dla chomika, jak i wiele więcej. Złóż zamówienie i stwórz swojemu zwierzakowi urozmaicony dom!

Pokaż więcej