Kołowrotki

Kołowrotki

Aktywne filtry

Chomik w naturalnym środowisku bardzo dużo się porusza. Rozległe i niegościnne tereny, na których występuje, wymagają od niego długotrwałego kopania tuneli, szukania zapasów i uciekania przed drapieżnikami. Chomiki hodowane w klatce nie muszą co prawda martwić się o swoje przetrwanie, o ile mają troskliwego właściciela – takiego jak Ty.

Gryzonie powinny mieć możliwość spożytkowania swojej energii. Dowiedz się, jaki kołowrotek dla chomika pozwoli utrzymać chomika w zdrowiu.

Wymiary kołowrotka dla chomika

Chomiki to bardzo delikatne zwierzaki. Kołowrotek dla chomika o źle dopasowanym rozmiarze zaszkodzi drobnemu kręgosłupowi zwierzaka. Prawidłowy kołowrotek powinien sprawić, że chomik w czasie biegu ma wyprostowany kręgosłup. Dlatego warto znać minimalne rozmiary kołowrotka dla każdej rasy chomika.

Minimalne wymiary kołowrotka dla chomika:

  • Chomik Roborowskiego: 17 cm średnicy.
  • Chomik dżungarski: 20 cm średnicy.
  • Chomik syryjski: 28 cm średnicy.

Jeśli kupisz zbyt duży kołowrotek, nie wpłynie to znacząco na komfort biegania i bezpieczeństwo zwierzęcia. Ważne jednak, by chomik miał siłę wprawić za dużą zabawkę w ruch.

Jak powinien być zbudowany kołowrotek dla chomika?

Najlepszy kołowrotek dla chomika to ten w pełni zabudowany. Między segmentami nie powinno być prętów ani przerw. Szybko biegnący chomik może nie trafić w szczebelek, a jego łapa utknie między segmentami rozpędzonej zabawki. To niemal na pewno skończy się obrażeniami, a i tak możliwy jest gorszy scenariusz. 

Dlatego pełny kołowrotek to znacznie bezpieczniejsza propozycja dla tych gryzoni. Co więcej, w przypadku, gdy chomik załatwi swoje potrzeby wewnątrz kołowrotka, wyczyszczenie akcesorium będzie znacznie łatwiejsze. W przypadku kołowrotków ze szczebelkami będzie trudno dotrzeć do ciaśniejszych zakamarków.

Co to jest efekt nożyc w kołowrotku?

Przy wyborze kołowrotka zwróć też uwagę, czy nie zapewni on Twojemu chomikowi tak zwanego efektu nożyc. To sytuacja występująca głównie w kołowrotkach na podstawce, gdy chomik niekontrolowanie wyskoczy z rozpędzonej zabawki. 

Może on wtedy wpaść między element podstawy a poprzeczkę bębna. Taki wypadek również może skończyć się krzywdą zwierzaka. To dlatego warto przymocować kołowrotek do klatki, zamiast korzystać z podstawki. Jeśli nie masz możliwości zamocowania kołowrotku do prętów, wybierz zabudowany kołowrotek, który zapewnia o wiele bezpieczniejsze użytkowanie.

Wolnostojący kołowrotek umieść w tak, by w razie wypadnięcia chomik nie uderzył o zabawki lub inne twarde elementy. Możesz umieścić tę zabawkę na przykład w centralnej części klatki na dnie podstawy, dzięki czemu będzie stabilniejsza. Warto też delikatnie przykryć podstawę ściółką, jednak pamiętaj, by nie sypać jej do wnętrza kołowrotka.

Dobrym wyborem może być również karuzela, ale jedynie pod warunkiem, że nie jest zamykana. Chomik powinien móc na nią wejść i zejść, kiedy ma na to ochotę. Włożenie go do zabawki bez wyjścia jedynie go zestresuje.

Z jakiego materiału kołowrotek wybrać?

W tym przypadku wszystko zależy od preferencji. Każdy z materiałów ma swoje wady i zalety. Metalowy kołowrotek może zacząć rdzewieć oraz nieco bardziej hałasować, jednak jest mniej narażony na podgryzanie ze strony chomików. 

Kołowrotki drewniane mogą pęcznieć i gnić oraz być niszczone w wyniku podgryzania. Można je zaimpregnować na przykład olejem lnianym. 

Warto rozważyć kołowrotek plastikowy – łatwo się go czyści i zapewnia duże bezpieczeństwo dla zwierzaka. Co więcej, nie ma tu ryzyka, że kołowrotek zacznie gnić. Nadal jednak w tym przypadku istnieje możliwość, że zabawka będzie niszczona bezpośrednio przez chomika.

W naszym sklepie znajdziesz pełen asortyment kołowrotków wykonanych z różnych materiałów. Szczególnie warto zwrócić uwagę na kołowrotki Trixie, które oferują dobrą jakość i bezpieczeństwo w niskiej cenie.

Szeroki wybór kołowrotków dla Twojego chomika

Wiesz już, na co zwrócić uwagę przy wyborze kołowrotka dla Twojego gryzonia. Sprawdź teraz naszą ofertę i zamów bezpieczny oraz wygodny kołowrotek, który zapewni Twojemu zwierzakowi zdrową dawkę ruchu!

Pokaż więcej