Buldog Francuski - co warto wiedzieć?

Opublikowany : 2021-05-13 | Kategorie Post

buldog francuski

Wygląd buldogów francuskich

Buldogi Francuskie to psy małej rasy. Są bardzo urokliwe i z reguły podobają się wszystkim. Swoją muskularną budową ciała sprawiają wrażenie bardzo masywnych. Jeśli chodzi o wagę, to są to widełki 8-14kg, a jego długość osiąga ok. 30cm. Bardzo charakterystyczne są uszy, które często porównywane są do uszu nietoperza oraz bardzo krótki kuferek zakończony małym ogonkiem. Posiadają gładką, ładną sierść, bez podszerstka przeważnie występującą w kolorach: czarny, beżowy, biały lub moręgowaty. 

Charakter buldoga francuskiego 

Psy te, są z reguły wesołe, przyjazne i mają ciepłą osobowość. Lubią się przytulać i są bardzo mądre. Nie są zbytnio wymagające jeśli chodzi o utrzymanie, zadbanie oraz tresurę. Bardzo mało szczekają i lubią krótkie spacery, ponieważ często dotykają ich zadyszki. Lubią zabawę, czy to z innymi psami, czy z dziećmi. Są bardzo przyjazne, dlatego towarzystwo im kompletnie nie przeszkadza, a wręcz przeciwnie - uwielbiają je. Żyją w zgodzie z innymi zwierzętami, np. mogą być w jednym domu z kotem. Świetnie dogadują się z innymi zwierzętami, nie przejawiają agresji, ani nie są porywcze. Są spokojne i ugodowe. Często nazywane są psami miejskimi. 

uśmiechnięty buldog

Wychowanie

Wychowanie buldoga francuskiego nie należy do najtrudniejszych, jednakże potrzebują “twardej ręki”. Nie ma to negatywnego wydźwięku w postaci przejawów agresji itd., chodzi o to, by być twardym w komendach, wytrwałym i dosadnym. Jeśli będziemy popuszczać psu i przymykać oko podczas tresury, czy wychowania to możemy mieć problemy w późniejszym czasie z jego zachowaniem. Posłuszny będzie tylko jeśli będziemy konsekwentni. 

Zdrowie i problemy zdrowotne

Szczeniaki buldoga francuskiego mają dość wrażliwe oczy, dlatego chroń swojego pupila przed przeciągami, by ich nie zawiało oczu (np. trzeciej powieki). Później mogą się nabawić łzawienia czy innych chorób związanych z oczami. Buldożki te dożywają maksymalnie 11 lat. 

Trzeba zwrócić uwagę na charakterystyczny kształt czaszki psów tej rasy, ponieważ niesie ona czasem poważne skutki. Psy ze względu na brachycefaliczny kształt głowy mają kłopoty z oddychaniem, dlatego właśnie szybko i często łapią zadyszki i chrapią w nocy. Może to być kłopotliwe dla lokatorów, ale pamiętajmy, że taki jest urok buldogów francuskich, co jest zagrożeniem życia dla tych czworonogów. Dlatego pod żadnym względem nie powinniśmy na siłę oduczać psa chrapania, czy w jakiś sposób go za to karać. Buldożki ciężko znoszą upały, dlatego najlepiej jest unikać spacerów na pełnym słońcu w godzinach południowych. Najlepiej wybierać się na spacery rano, albo porami wieczornymi.

Francuski buldog i odżywianie 

Naturalnie psy rasy buldog francuski mają skłonność do nadwagi. Głównie dlatego powinniśmy zadbać o ich dietę. Niektórzy przedstawiciele tej rasy posiadają wrażliwe żołądki lub cierpią na wzdęcia, albo inne problemy gastryczne. Co do karmy i smakołyków najlepiej jest skonsultować się z weterynarzem, by dobrze ją dostosować do pupila. Pożywienie buldogów francuskich musi być zbilansowane odpowiednio do potrzeb psa. Warto pamiętać, że dostarczanie wysokiej ilości białka jest ważne. Dieta buldoga francuskiego powinna mieć dużą zawartość mięsa, a jak najmniej chemicznych i sztucznych dodatków. Im prostszy skład tym lepiej. Psy powinny jeść i karmę suchą, i mokrą. Powinniśmy przyzwyczajać psiaki do różnorodnego jedzenia, a smakołyki powinny być opcją nagrody. Często eliminuje się produkty, które zawierają zboże. Nie każdy pies dobrze reaguje na ten składnik. Dorastające buldogi francuskie powinny jeść 4 razy dziennie , natomiast dorosłym osobnikom powinniśmy podawać 2 posiłki dziennie. Dobrze by było gdyby dać pieskowi po jedzeniu chwilę na odpoczynek i regenerację, dlatego spacer powinien odbywać się przed posiłkami. Jeśli zdecydujesz się na inną karmę to powoli przyzwyczajaj psa do nowych smaków. Rób to stopniowo, nigdy nie nagle. 

śpiący buldog francuski

Pielęgnacja

Należy pamiętać o odpowiedniej higienie zębów naszego pieska. Doskonałym wyjściem są smakołyki dental, które są właśnie do tego stworzone. Dobrze sprawdzą się również naturalne gryzaki jak np. ucho wieprzowe, czy skóra barania. Zadbają one nie tylko o higienę ale o odpowiedni rozwój szczęki. Ważne by pies miał również dostęp do świeżej wody pitnej. 

Jeśli chodzi o sierść to buldogi francuskie nie mają wielkich wymagań jeśli chodzi o pielęgnację i utrzymanie. Pieski te myjemy w wypadku zabrudzeń by wyczyścić je z brudu jak błoto na przykład. Jako, że ich sierść jest krótka i mają dość wrażliwą skórę to najlepiej jest używać specjalnych szamponów, które są przeznaczone do tej rasy, bądź uniwersalny szampon do delikatnej sierści/skóry. Niektóre osobniki mają duże zmarszczki na pyszczkach - o nich również należy pamiętać. Trzeba czyścić je dokładnie, gdyż lubi się w nich zalegać brud. Jeśli będziemy to bagatelizować to narazimy psa na zapalenie skóry. Uszy buldoga również powinny być często myte (min. raz w tygodniu), gdyż bardzo łatwo się zabrudzają. Na naszej stronie Hubun.pl znajdziesz odpowiednie przyrządu do pielęgnacji uszu, oczu, sierści, oraz chusteczki którymi można czyścić zmarszczki. 

Aktywność 

Jeśli nie zależy Ci na sportowych osiągnięciach i na tym by pies towarzyszył Ci w długich i wyczerpujących spacerach, to Buldog Francuski jest idealnym psem dla Ciebie! Psy tej rasy uwielbią zabawę, dzieci, ale niekoniecznie bardzo wyczerpujące spacery, czy bieganie. Ze względu na swoje krótkie nóżki sprawia mu to trudność. Krótkie, wolne i chłodnej temperaturze spacery pasują mu najbardziej. Buldożki raczej nie mają w zwyczaju niszczyć mieszkanie i akcesoria w domu podczas samotnego pobytu. Jeśli się nudzą to odpoczywają. Jednak nie powinniśmy zostawiać ich samych na dłużej. Uwielbiają towarzystwo i pieszczochy. Ich najlepszym zajęciem jest spędzanie czasu z rodziną w miłej atmosferze.