Dostawa od 4,99 zł przy zakupach powyżej 75 zł lub darmowa dostawa FedEx powyżej 249 pln ❤️

Jak obcinać psu pazury? Porady i akcesoria

2023-01-13 10:21:00

Jeżeli psie pazury nie ścierają się same, a niestety obecnie w większości przypadków tak się nie dzieje, konieczne jest regularne ich skracanie. Rezygnacja z tego zabiegu skutkuje tym, że pazury przerastają, mogą pękać, boleć, powodować stany zapalne i groźne powikłania, w tym artrozę (chorobę zwyrodnieniową stawów).


Jak często obcinać psu pazury?

Pies, który dużo biega po chodnikach i asfalcie, wymaga rzadszego przycinania pazurów od wylegującego się całymi dniami kanapowca, który chodzi głównie po trawnikach, polnych drogach, łąkach i lasach.

Pazury odrastają mniej więcej w ciągu 4–6 tygodni. To niestety kwestia dość indywidualna, ale najlepiej zachować w tego typu zabiegach rytm. Pazury trzeba obcinać psu możliwie jak najrzadziej, ale zawsze wtedy, gdy jest taka potrzeba.

Psa od szczeniaka warto przyzwyczajać do obcinania pazurków i innych działań pielęgnacyjnych. Uczenie przez zabawę i nagradzanie psa, gdy współpracuje – przysmakami i słowami, w trakcie i po obcinaniu pazurków – to podstawa sukcesu.

Jak bezpiecznie obciąć psu pazury?

W czasie obcinania psich pazurów najważniejsze są: stanowczość i precyzja oraz dobry sprzęt. Ostre i dobrze tnące nożyczki lub cążki to podstawa. Bardzo ważne jest też, aby psią łapę trzymać pewnie i w miarę mocno (ale w żadnym wypadku nie sprawiać bólu), a obcinaczkę ustawić prostopadle do pazura. Nigdy nie należy ciąć pod kątem. Kluczowe jest dobre oświetlenie. Zabieg obcinania psich pazurów najlepiej przeprowadzić bardzo szybko i sprawnie.

Ile można skrócić pazury? Najprościej rzecz ujmując, można go przyciąć maksymalnie do 1–2 mm przed tkanką, tzw. macierzą. W jasnych pazurach widać ją gołym okiem, a w ciemniejszych najlepiej zerknąć pod światło. Obcinając psu pazury, zawsze kierujmy się zasadą „im mniej, tym lepiej”. Bezpieczne miejsce to około 1–2 mm od macierzy. Ucięcie za dużo nie tylko będzie wiązało się z obfitym krwawieniem, bólem i ogromnym stresem, ale także ryzykiem zakażenia, rozwoju infekcji, a w rezultacie nawet choroby psa. Jeżeli zwierzę boi się tego zabiegu, jest pobudzone, niespokojne, agresywne i się wyrywa, lepiej zaoszczędzić sobie i jemu traumy i pójść z nim do weterynarza lub groomera na manicure.

WAŻNE: Bardzo długich psich pazurów nie można obciąć od razu na krótko. Bardzo długi pazur to także długa macierz. Pazurek trzeba obcinać stopniowo aż do uzyskania pożądanej długości, po kawałeczku przez kilka dni, wówczas macierz będzie się naturalnie cofała. Można go też delikatnie spiłowywać.

Czy obcinanie pazurów u psa boli?

Obcinanie pazurów to taki sam zabieg kosmetyczny, co strzyżenie psów. Obcinanie pazurów może jednak być bolesne, jeżeli naruszona zostanie żywa tkanka. Taka sytuacja może wystąpić niestety przypadkiem, gdy zwierzak gwałtownie się poruszy lub cążki czy nożyczki zsuną się z właściwego miejsca.

Akcesoria do obcinania psich pazurów

Niezbędne akcesoria do obcinania pazurów u psa, to obcinaczki, nożyczki lub pilnik do pazurów, lampka lub latarka, proszek do tamowania krwawienia i przysmaki dla pupila.

Akcesoria do obcinania i skracania psich pazurów należy dobrać do gabarytów zwierzęcia. Jeżeli chcemy samodzielnie przeprowadzać ten zabieg, warto nie oszczędzać na sprzęcie. Cążki lub nożyczki z nieco wyższej półki cenowej są bardziej skuteczne i zdecydowanie dłużej posłużą niż te najtańsze. Wybieramy też narzędzie z wygodnymi antypoślizgowymi rączkami.

Dużą popularnością cieszą się nożyczki do pazurów. Najlepsze są te z ostrzami wykonanymi ze stali nierdzewnej i zaokrąglone na końcach. Kolejnym akcesorium są obcinaczki – gilotynki. Wymagają nieco większej wprawy w obcinaniu i są najlepsze dla małych psów. Dość kontrowersyjnym i jednocześnie wymagającym ogromnego spokoju od zwierzęcia narzędziem są elektryczne pilniki. Używanie ich pozwala kontrolować długość obcięcia i to rozwiązanie obarczone jest zdecydowanie najmniejszym ryzykiem uszkodzenia macierzy pazura.

Psi manicure najlepiej przeprowadzać na balkonie lub na dworze, ale taka sceneria będzie wskazana dla zwierząt, które podchodzą do obcinania paznokci bezstresowo. Dla bardziej zdenerwowanych najlepsza będzie łazienka lub ulubione miejsce w pokoju. Rozrzucone po domu paznokcie zawsze można posprzątać.

Wszelkie zabiegi pielęgnacyjne najlepiej przeprowadzać wtedy, gdy zwierzę jest zrelaksowane, najedzone i po spacerze.

Przeczytaj również: Jak odchudzić psa? Walka z nadwagą u czworonogów