Odrobaczenie kota - wszystko, co musisz wiedzieć!

Opublikowany : 2021-07-16 | Kategorie Post

Jakie pasożyty zagrażają kotu?

Najczęstsze pasożyty, które są utrapieniem kotów to glisty. Można nimi łatwo się zarazić spędzając czas na dworzu. Koty często będąc jeszcze maleństwami zarażają się tymi pasożytami przez picie mleka matki, która jest chora. Grzebiąc w ziemi, czy pijąc wodę z kałuży również są narażone na zarażenie. Połykają małe jajeczka, które potem rozwijają się w przewodzie pokarmowym. 

zarobaczony kot

Kolejnymi pasożytami są tęgoryjce. Są widoczne tylko pod mikroskopem. Zwierzę zaraża się nim przez zjadanie larw. 

Nieco rzadszym występowaniem są tasiemce. Koty zarażają się nimi poprzez zjadanie ptaków, gryzoni, które były nim zarażone. Często można je zauważyć w kale, bądź w okolicach odbytu. Wyglądają jak ziarenko ryżu. 

Lamblie to pierwotniak, który najrzadziej dotyka naszych czworonogich pupili. Przedostaje się do organizmu kota przez surowe mięso, które zjada. Jeśli kot jest osłabiony, ma niską odporność to jest bardziej narażony na zarażenie się tym pierwotniakiem. 

Objawy zarobaczenia u kota

Często nawet nie wiemy o tym, że pasożyty bytują w organizmie naszego kota. Bywa tak, że nie wykazują żadnych dolegliwości, dlatego nie jesteśmy w stanie ocenić tego czy naszemu kotu coś dolega. Ale są też przypadki, które są dla nas alarmem, że coś jest nie tak i może to być spowodowane pasożytem, który “zagościł” w organizmie naszego pupila. Takie objawy to min.:

  • wymioty
  • przewlekłe biegunki
  • spadek wagi
  • śluz, bądź krew wydostająca się z organizmu naszego kota

Jeśli zauważymy u zwierzaka jakieś niepokojące zachowania albo zmiany w wyglądzie warto zwrócić się do weterynarza, bo jest możliwość, że jakiś pasożyt dostał się do jego organizmu. Często sierść zwierzęcia staje się matowa i słaba, co można zauważyć “gołym okiem”. Kot może być osłabiony, otępiały, może nie mieć apetytu. Nawet szybkie i częste machanie ogonem może być oznaką, że jest chory, bądź zarażony jakimś insektem. 

kot u weterynarza

Skutki zdrowotne 

Wbrew pozorom skutki zarobaczenia naprawdę mogą być złe. Przy nieleczonym zakażeniu robakami kot może umrzeć przez niedokrwistość albo wycieńczenie organizmu. Skutkami mogą być również dolegliwości skórne oraz alergie. Pamiętajmy jednak, że czasem nasza ocena nie wystarcza by zdiagnozować u kota zarobaczenie. Trzeba zwrócić się do specjalistów i wykonać odpowiednie badania. 

Polecane produkty na Hubun.pl: 

https://hubun.pl/produkty/4776--trixie-tx-11079-krople-do-przemywania-okolic-oczu-4011905025599

https://hubun.pl/produkty/6152-trixie-spot-on-preparat-ochronny-przeciw-pchlom-i-kleszczom-dla-kotow-doroslych-3x5ml-4011905253787

https://hubun.pl/produkty/5687-3543-vetfood-flora-balance-kapsulki#/544-sztuki-30_kaps