Dostawa od 4,99 zł przy zakupach powyżej 75 zł lub darmowa dostawa FedEx powyżej 249 pln ❤️

Odrobaczenie kota - wszystko, co musisz wiedzieć!

2021-07-16 15:31:47

Jakie pasożyty zagrażają kotu?

Najczęstsze pasożyty, które są utrapieniem kotów to glisty. Można nimi łatwo się zarazić spędzając czas na dworzu. Koty często będąc jeszcze maleństwami zarażają się tymi pasożytami przez picie mleka matki, która jest chora. Grzebiąc w ziemi, czy pijąc wodę z kałuży również są narażone na zarażenie. Połykają małe jajeczka, które potem rozwijają się w przewodzie pokarmowym. 

zarobaczony kot

Kolejnymi pasożytami są tęgoryjce. Są widoczne tylko pod mikroskopem. Zwierzę zaraża się nim przez zjadanie larw. 

Nieco rzadszym występowaniem są tasiemce. Koty zarażają się nimi poprzez zjadanie ptaków, gryzoni, które były nim zarażone. Często można je zauważyć w kale, bądź w okolicach odbytu. Wyglądają jak ziarenko ryżu. 

Lamblie to pierwotniak, który najrzadziej dotyka naszych czworonogich pupili. Przedostaje się do organizmu kota przez surowe mięso, które zjada. Jeśli kot jest osłabiony, ma niską odporność to jest bardziej narażony na zarażenie się tym pierwotniakiem. 

Objawy zarobaczenia u kota

Często nawet nie wiemy o tym, że pasożyty bytują w organizmie naszego kota. Bywa tak, że nie wykazują żadnych dolegliwości, dlatego nie jesteśmy w stanie ocenić tego czy naszemu kotu coś dolega. Ale są też przypadki, które są dla nas alarmem, że coś jest nie tak i może to być spowodowane pasożytem, który “zagościł” w organizmie naszego pupila. Takie objawy to min.:

  • wymioty
  • przewlekłe biegunki
  • spadek wagi
  • śluz, bądź krew wydostająca się z organizmu naszego kota

Jeśli zauważymy u zwierzaka jakieś niepokojące zachowania albo zmiany w wyglądzie warto zwrócić się do weterynarza, bo jest możliwość, że jakiś pasożyt dostał się do jego organizmu. Często sierść zwierzęcia staje się matowa i słaba, co można zauważyć “gołym okiem”. Kot może być osłabiony, otępiały, może nie mieć apetytu. Nawet szybkie i częste machanie ogonem może być oznaką, że jest chory, bądź zarażony jakimś insektem. 

kot u weterynarza

Skutki zdrowotne 

Wbrew pozorom skutki zarobaczenia naprawdę mogą być złe. Przy nieleczonym zakażeniu robakami kot może umrzeć przez niedokrwistość albo wycieńczenie organizmu. Skutkami mogą być również dolegliwości skórne oraz alergie. Pamiętajmy jednak, że czasem nasza ocena nie wystarcza by zdiagnozować u kota zarobaczenie. Trzeba zwrócić się do specjalistów i wykonać odpowiednie badania. 

Rodzaje środków na odrobaczenie

Jest wiele środków na odrobaczenia, które można znaleźć w typowym sklepie zoologicznym. Takie w swojej ofercie również posiadamy. Mimo wszystko, zalecamy by kierować się najpierw do lekarza weterynarii i działać w zgodzie z jego poleceniami. Dopiero później nabyć odpowiednie preparaty i lekarstwa, które pomogą nam odrobaczyć kota. Weterynarz jest w stanie zrobić odpowiednie badania kału, które wykażą czy jest to problem zarobaczenia i jaki pasożyt tkwi w organizmie naszego pupila. Dopiero po badaniach, dzięki tym informacjom weterynarz jest w stanie dobrać odpowiednie specyfiki, które faktycznie zadziałają. Metoda leczenia jest zależna od tego jaki pasożyt “zagościł” w ciele naszego kota i jak bardzo mocne jest to zarobaczenie. Istotne jest również to, jaki jest stan zdrowia naszego czworonogiego przyjaciela, jak to przechodzi. Najpopularniejsze środki jakie się stosuje w takich sytuacjach to:

  • tabletki na odrobaczenie
  • krople, które aplikuje się na kark zwierzęcia 
  • pasty odrobaczające

Bardzo często przypadki czworonogów, które są znalezione na ulicy, albo które w ostatnim czasie bardzo dużo wędrowały by zostać odrobaczone muszą przejść terapię złożoną. Oznacza to to, że podaje się im każdy preparat z tych wyżej wymienionych. A mianowicie, tabletki, krople oraz pastę. Najczęściej robi się tak jeśli pasożytnim przypadkiem jest tasiemiec. A dlaczego aż trzy preparaty stosujemy? Dlatego by pozbyć się nieprzyjaciela z organizmy naszego kota jak najskuteczniej. Krople, które nakłada się kotu na kark stosuje się głównie w przypadkach pasożytów zewnętrznych, dlatego również będziemy mieć pewność, że wszystkie pasożyty (te wewnętrzne i zewnętrzne) zostaną wyeliminowane. 

Co należy zrobić zanim udamy się do lekarza?

Aby wykryć istnienie pasożytów trzeba zrobić okresowe parazytologiczne badania kału. Jak już wcześniej było wspomniane, tylko dzięki tym badaniom lekarz weterynarii będzie w stanie określić jakie konkretne pasożyty zaatakowały naszego pupila. Tylko dzięki temu będzie w stanie dobrać odpowiednie leki, które nie będą dbały o odrobaczenie ogólne. Wtedy te preparaty i proces leczenia jest o wiele słabszy. Dzięki badaniom będzie można sprecyzować problem i określić, który preparat powinien sobie z nim poradzić i pozwolić by nasz kot mógł czuć się jak przed zarobaczeniem. 

Bardzo silne zarobaczenia są naprawdę groźne i mogą doprowadzić do śmierci. W takich przypadkach terapia powinna być o wiele bardziej przemyślana a działanie jej jeszcze bardziej skuteczne. Musimy pamiętać, że pasożyty, które są w organizmie naszego pupila są zatruwane przez te wszystkie środki, które mu podajemy. Jeśli duża ilość pasożytów zostanie otruta może mieć to odwrotne skutki. Glisty mogą np. zatkać całkowicie jelita, co zablokuje układ pokarmowy. Może mieć to naprawdę przykre konsekwencje nawet w postaci śmierci kota. Ciała pasożytów, które się rozkładają wydzielają toksyny, które często powodują wstrząs i mogą również doprowadzić do niepożądanych skutków. W takich przypadkach leczenie wygląda nieco inaczej. Terapia trwa trzy dni, podczas których podaje się kotu jedną trzecią dawki, by mógł swobodnie wydalać ciała pasożytów. Można podawać dodatkowo olejki parafinowe w niewielkiej ilości. Wspomoże to układ wydalniczy kota i pozwoli sprawniej pozbyć się pasożytów z organizmu. 

Pamiętajmy, że regularne odrobaczenie kota to klucz do jego zdrowia. Oczywiście w życiu czekają go również inne dolegliwości i przykre niespodzianki, ale pamiętajmy, żeby tej sfery nie bagatelizować i pilnować. ?Jak już wcześniej było wspomniane, zarobaczenie może doprowadzić do naprawdę przykrych skutków. Aby tego uniknąć badajmy kota regularnie i obserwujmy jego zachowanie. 

Polecane produkty na Hubun.pl: 

https://hubun.pl/produkty/4776--trixie-tx-11079-krople-do-przemywania-okolic-oczu-4011905025599

https://hubun.pl/produkty/6152-trixie-spot-on-preparat-ochronny-przeciw-pchlom-i-kleszczom-dla-kotow-doroslych-3x5ml-4011905253787

https://hubun.pl/produkty/5687-3543-vetfood-flora-balance-kapsulki#/544-sztuki-30_kaps