Dostawa od 4,99 zł przy zakupach powyżej 75 zł lub darmowa dostawa FedEx powyżej 249 pln ❤️

Akita - co warto wiedzieć o psach tej rasy?

2021-11-08 09:47:58

Psa Hachiko chyba nie trzeba przedstawiać żadnemu wielbicielowi zwierzaków. Ten wierny i dzielny psiak należał właśnie do rasy akita inu. Co warto wiedzieć o tych czworonogach wywodzących się z Japonii?


Spis treści:

  1. Historia Akita
  2. Charakter psów rasy Akita
  3. Jak wygląda Akita?
  4. Zdrowie psów Akita
  5. Żywienie Akita
  6. Pielęgnacja psów Akita
  7. Akita - dla kogo?
  8. Ile kosztuje pies Akita?
  9. Polecane produkty dla psów Akita

Historia Akita

Choć to właśnie pies Hachiko sprawiło, że Akita zyskał dużą popularność na całym świecie, w swej ojczyźnie - Japonii - psy te cieszyły się dużym uznaniem zdecydowanie wcześniej. Jako że podobiznę tych zwierząt można znaleźć już na glinianych naczyniach oraz dzwonach stworzonych na bazie brązu - specjaliści szacują, że rasa ta może liczyć sobie nawet 5 tysięcy lat. Co ciekawe, choć istnieje wiele ras psów o wyglądzie zdecydowanie bardziej zbliżonym do wilków - badania genetyczne wskazują, że to między innymi akita inu (obok shar-peiów, chow-chowów oraz shiby) jest tak naprawdę jednym z najbliższych krewnych tego dzikiego zwierzęcia.

Aż do 1945 roku akitę można było spotkać tylko i wyłącznie w Japonii, bowiem obowiązywał surowy zakaz wywożenia przedstawicieli tej rasy z kraju. Po zakończeniu II wojny światowej amerykańscy żołnierze zabrali ze sobą kilku przedstawicieli akity i w ten sposób powstała amerykańska odmiana. Akita sklasyfikowana została w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej do grupy V – „Szpice i psy w typie pierwotnym” oraz sekcji 5 – „Szpice azjatyckie i rasy pokrewne”. 

Pies akita był w historii swojego istnienia wykorzystywany do wielu celów. Swego czasu myśliwi chętnie zabierali psy te na polowania na ptactwo czy dziki, a nawet niedźwiedzie. Wraz ze wzrostem popularności tego "sportu", w XIX wieku akita bywał także wykorzystywany do walk psów. Obecnie jego przeznaczenie jest jednak zdecydowanie inne: akity to głównie zwierzęta domowe, towarzyszące człowiekowi. Nie oznacza to jednak, że spokorniał - psiaki tej rasy wyróżniają się dość silnym charakterem i energicznym usposobieniem.

Charakter psów Akita

Charakter akity nie należy do najłatwiejszych. Zwierzaki te, pomimo uroczego i przyjaznego wyglądu, nie są szczególnie skore do beztroskiej zabawy - zwłaszcza gdy w towarzystwie znajdują się obcy. Akita najlepiej czuje się gdy jest sam na sam ze swoim najlepszym ludzkim przyjacielem: duże grupy są dla niego dość stresujące. Akita jest psem posiadającym bardzo silny instynkt myśliwski oraz bardzo silny instynkt terytorialny. Akita jest nieufny wobec obcych ludzi. 

Jako że psy Akita są silnymi indywidualistami, nie sposób oczekiwać od nich podążania za życzeniami człowieka. Kiedy psiak chce się bawić - może zaprosić do wspólnych wygłupów także właściciela czy innego członka rodziny. Jeśli jednak akita nie ma ochoty na ganianie piłki czy przeciąganie sznura - żadne zachęty na niego nie podziałają. Co za tym idzie - rasa psa Akita może okazać się nie najlepszym wyborem dla osób, które oczekują pełnego dopasowania od zwierzaka.

Jak wygląda Akita?

Pies Akita inu wyróżnia się harmonijną budową. Jest to pies w typie szpica, charakteryzujący się mocną sylwetką, a także nieco specyficznym, kołyszącym chodem. Podczas przemieszczania się, akita utrzymuje uniesiony ogon oraz uszy, a jego łapy znajdują się w delikatnym przeproście.

szczeniaki akita inu

Jeśli zaś chodzi o sierść, Akita ma dwie warstwy: pierwszą z nich jest twardy, prosty włos okrywowy, natomiast drugą stanowi miękki, dość gęsty podszerstek, odpowiedzialny między innymi za utrzymanie optymalnej temperatury ciała u zwierzaka. Wokół oczu oraz w przedniej części kufy znajduje się sierść z czarnymi końcówkami. Umaszczenie zwierzaka może różnić się nieco w zależności od odmiany i wskazać można na cztery typy umaszczenia wśród akit: pręgowaną, sezamową, białą oraz czerwono-płową.

Wzorzec rasy stworzony przez FCI powinien mieć białe fragmenty sierści na ogonie, tułowiu, szyi, po bokach kufy i po wewnętrznej stronie łap. Jeśli zaś chodzi o rozmiar, standardowo występuje tu rozróżnienie na suczki oraz psy. Te pierwsze powinny mieć w kłębie od 58 do 64 cm, a samce - mierzą około 64 do 70 cm w kłębie. Waga psów  akita inu może wynosić od 34 do nawet 50 kg. Jak widać, są to potężne psy o dość masywnej budowie, a co za tym idzie - należy liczyć się z tym, że mogą mieć sporo siły, która może okazać się utrudnieniem na przykład podczas spacerów ze zwierzakiem.

Zdrowie psów Akita

Akity należą do psów, które nie są szczególnie obciążone jeśli chodzi o ryzyko zachorowania. Nie oznacza to oczywiście, że nie ma żadnych schorzeń, na które akity zapadają dość często, jednak w porównaniu z wieloma psami ras dużych - chorób tych jest stosunkowo niewiele. Akita wyróżnia się dużą wytrzymałością, zarówno pod względem fizycznym, jak i odpornościowym.

Jednak jak wspominaliśmy, rasa ta nie jest zupełnie pozbawiona ryzyka wystąpienia niektórych schorzeń. Wśród nich można wskazać między innymi:

  • choroby tarczycy,
  • choroby oczu (niektóre z nich mogą doprowadzić nawet do utraty wzroku przez akitę),
  • dysplazję stawu biodrowego (na tę wadę szczególnie narażone są psy dużych ras, a co za tym idzie - warto zadbać o odpowiednią, wspierającą narząd ruchu suplementację),
  • choroby skóry oraz okrywy,
  • epilepsję.

Ryzyko wystąpienia tych chorób jest tym większe, im mniej wiemy na temat pochodzenia akity. Co za tym idzie - zwierzaki te powinny pochodzić ze sprawdzonych, zarejestrowanych w ZKwP hodowli. Tylko i wyłącznie psy Akita z hodowli zrzeszonych w wyżej wspomnianym związku przechodzą obowiązkowe kompleksowe badania, które mogą zminimalizować ryzyko zachorowania na wyżej wspomniane choroby.

Oprócz powyższych, akita jest potencjalnie narażony także na mniej poważne choroby, które mogą wystąpić u każdego przedstawiciela tego gatunku. Warto jednak mieć na względzie, że z uwagi na dość dużą wytrzymałość tych czworonogów - ryzyko wystąpienia np. przeziębienia u akity jest dość niewielkie. Dbając o odpowiednią dietę czworonoga, możemy znacząco ograniczyć szansę na to, że zwierzak będzie cierpiał z powodu zwykłych, niezagrażających życiu stanów przeziębieniowych.

Żywienie Akita

Akita żyje około 10 do 12 lat i, jak nietrudno się domyślić, czas ten jest zdecydowanie dłuższy, gdy odpowiednio dbamy o dobrostan czworonożnego przyjaciela. Jedną z kluczowych kwestii jest zachowanie dbałości właśnie o odpowiednie żywienie zwierzaka. Coraz szersza grupa osób jest w pełni świadoma tego, że pożywienie, które jest odpowiednie dla ludzi - nie stanowi najlepszego wyboru dla zwierzaka. Co za tym idzie, resztki z ludzkiego stołu nie będą dobrym wyborem dla zwierzaków, które mają zupełnie inne potrzeby żywieniowe i charakteryzują się innym metabolizmem. Co zatem powinien jeść akita, by zachować dobre zdrowie na długie lata?

akita inu na śniegu

Podobnie jak w przypadku wielu aktywnych ras, dla akity kluczowa jest duża zawartość białka w podawanym pożywieniu. Bez względu na to, czy zdecydujemy się na karmę ze sklepu, czy samodzielne przygotowywanie zwierzakowi posiłków, zawartość białka na psim talerzu nie powinna być mniejsza niż 70%. Jako że akita może być narażony na alergię na drób (podobnie jak wiele psów innych ras) - warto wybierać wysokowartościowe mięso jagnięce lub wołowe bądź rzadziej wykorzystywane gatunki mięsa, nierzadko w ogóle niespożywane przez człowieka - np. koninę czy mięso renifera.

Kolejnym składnikiem diety psa Akita powinny być warzywa i ewentualnie owoce, bez udziału mącznych, zbożowych wypełniaczy. Te ostatnie są zbędne w diecie każdego psa (nie tylko akity): pomagają jedynie zniwelować uczucie głodu, jednak nie dostarczają zwierzakowi wartości odżywczych. Brak zbóż w karmie jest szczególnie istotny dla zwierząt o obniżonym poziomie ruchu i otyłych, bowiem mogą one stanowić czynnik pogarszający sytuację. Odpowiednia masa ciała jest niezwykle istotna także z punktu widzenia utrzymania optymalnego stanu stawów.

Pielęgnacja psów Akita

Akita nie należy do ras, które są szczególnie trudne w pielęgnacji. Niezwykle puchata sierść tego zwierzaka nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych: regularne szczotkowanie i okazjonalne kąpiele z użyciem dopasowanego do potrzeb sierści danego zwierzaka szamponem w zupełności wystarczą, by akita zachował świetny wygląd.

Psy Akita linieją dwa razy do roku, zmieniając sierść na chłodniejszą część roku i na cieplejsze miesiące. To właśnie wtedy trzeba poświęcić najwięcej uwagi wyczesywaniu zwierzaka i robić to bardzo regularnie. Tego rodzaju zabiegi pielęgnacyjne w okresach zwiększonego wypadania sierści mają duże znaczenie nie tylko ze względu na ilość psiego włosia wokół domu, ale również dla komfortu zwierzaka. Szczególnie w cieplejszej części roku, niewyczesana sierść stanowi dodatkową "warstwę" na zwierzęciu i może sprawiać, że będzie mu po prostu gorąco.

Jeśli właściciel nie czuje się pewnie w kwestii szczotkowania zwierzaka lub zwyczajnie brakuje mu cierpliwości do wielogodzinnych sesji szczotkowania - warto zabrać zwierzaka do profesjonalisty, który pomoże szybko uporać się z nadmiarem sierści.

Akita - dla kogo?

Psy Akita, choć z pewnością są piękne i mogą wzbudzać uzasadniony zachwyt u niemalże każdego - z pewnością nie są dobrym towarzyszem dla każdego człowieka. Warto wziąć pod uwagę, że jeśli prowadzimy bogate życie towarzyskie, a przez nasz dom przewijają się tabuny gości - może okazać się, że akita nie znosi tego najlepiej. Zwierzaki te najlepiej czują się w niewielkim gronie dobrze sobie znanych osób, które kochają najbardziej.

Wiele osób zapewne zastanawia się również, czy akita inu może być psem, który mieszka z dziećmi. Na to pytanie trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź, więc najlepiej będzie, gdy odpowiemy: to zależy. Jeśli akita ma zamieszkać w domu, w którym są dzieci (lub wkrótce się w nim pojawią) - powinien dobrze radzić sobie z tą sytuacją. Co do zasady, zwierzęta te nie mają nic przeciwko maluchom, jednak wolą te, które... są im znane. Co to oznacza? Podczas wizyt maluchów spoza domu, akita zapewne schowa się w bezpiecznym dla niego miejscu - o ile bowiem pies ten może wykazać się zaskakującą cierpliwością w stosunku do znanych sobie dzieci, nie będzie tolerował prób głaskania czy zabawy od obcych.

akita inu zabawa

Zatem podsumowując, akita inu będzie perfekcyjnym wyborem dla osób, które cenią sobie spokój, a ich życie towarzyskie nie jest szczególnie bogate. Nie chodzi oczywiście o to, by w ogóle nie zapraszać gości - okazjonalnie, akita po prostu znajdzie sobie spokojne miejsce, w którym przeczeka odwiedziny "intruzów". Jeśli zaś chodzi o poziom aktywności - psy Akita inu należą do zwierząt, które lubią ruch, jednak tylko wtedy gdy mają na niego ochotę. Słowem kluczowym w obcowaniu z tym zwierzakiem jest indywidualizm, który musi zostać zaakceptowany przez właściciela.

Ile kosztuje pies Akita?

Szczenię Akita należy kupić ze sprawdzonej, zarejestrowanej w ZKwP hodowli. Tylko w ten sposób można mieć pewność, że zwierzak zachowa dobre zdrowie na długi czas i stanie się prawdziwym przyjacielem na bardzo długi czas. Nie jest to mały koszt, jednak warto wziąć pod uwagę, że to inwestycja w zdrowie pupila. Dodatkowo, bardzo często okazuje się, że pies rasy akita pochodzący z niesprawdzonej, niezrzeszonej w ZKwP hodowli wymaga dodatkowego leczenia, co generuje nierzadko wielotysięczne koszty na przestrzeni kolejnych lat.

Cena szczeniaka Akita jest w dużej mierze uzależniona od pochodzenia zwierzaka. Większość młodych piesków można kupić już za około 2,5 do 3,5 tysiąca złotych. Najdroższe są szczenięta będące potomstwem utytułowanych, gruntownie przebadanych i zgodnych z wzorcem FCI rodziców: cena za wszystkie maluszki w takich miotach może sięgać nawet 4,5 tysiąca złotych. Jeśli w ogłoszeniu, czy to online, czy w wersji papierowej, cena za szczenię jest zaskakująco niska (np. 1,2 czy 1,5 tysiąca złotych) - z dużą dozą prawdopodobieństwa zwierzak pochodzi z hodowli niezrzeszonej w Związku Kynologicznym w Polsce. To z kolei oznacza, że rodzice mogli nie przejść wszystkich niezbędnych badań przed rozmnożeniem.

Jak widać, rasowe szczenię akity nie jest tanie. Sam psiak jest jednak niezastąpionym i wiernym przyjacielem, który gdy raz pokocha swojego ludzkiego przyjaciela - zachowa to uczucie do końca swoich dni, na co dzień z chęcią wyrażając przywiązanie do opiekuna na wiele różnych sposobów.

Polecane produkty dla psów Akita

OVER ZOO - Szczotka Obrotowa 360 Rozmiar M

OVER ZOO - Szampon Premium Wrażliwa Skóra 250ml

TRIXIE - Zabawka Pierścień Ze Sznurka 14cm