Dostawa od 4,99 zł przy zakupach powyżej 75 zł lub darmowa dostawa FedEx powyżej 249 pln ❤️

Cieczka u psa

2022-02-15 11:19:37

Cieczka to zazwyczaj trudny moment zarówno dla suczki, jak i opiekuna. Suczka staje się wówczas rozdrażniona oraz nadpobudliwa. To nietypowe zachowanie i objawy rui z pewnością są mocno odczuwalne przez wszystkich domowników. W czasie cieczki należy szczególnie opiekować się suczką. Powinniśmy poświęcać jej wtedy o wiele więcej uwagi niż zazwyczaj. W zasadniczej fazie rui, suczka staje się bardzo płodna oraz chętna do kopulacji.

pies w majtkach na cieczkę

Ruja u każdego psa może w nieznacznym stopniu różnić się przebiegiem, jednak w większości przypadków będziemy mieć do czynienia z bardzo podobnymi objawami. Przed wystąpieniem pierwszej cieczki, warto zgłębić wiedzę na ten temat, aby wiedzieć jak postępować z psem w tym nieco bardziej wymagającym czasie. W ten sposób można zaoszczędzić psu niepotrzebnego stresu związanego z rują. To niezwykle ważny temat dla wszystkich miłośników psów.

W tym artykule zajmiemy się najważniejszymi sprawami dotyczącymi tematu cieczki. Dowiesz się między innymi:

  • czym jest cieczka,
  • kiedy występuje pierwsza,
  • kiedy obawiać się braku cieczki,
  • ile trwa ruja,
  • jak rozpoznać, że suczka przechodzi okres rui,
  • jaki są etapy cieczki,
  • jak powinien zachować się opiekun w trakcie cieczki,
  • jak zapobiec ciąży oraz czy warto zdecydować się na zabieg kastracji,
  • czy psy przechodzą menopauzę,
  • jak wyznaczać dni płodne u suczek.

Spis treści:

  1. Czym jest cieczka?
  2. Kiedy występuje pierwsza cieczka u psa?
  3. Kiedy obawiać się braku pierwszej cieczki?
  4. Ile trwa cieczka u psa?
  5. Jak rozpoznać, że suczka przechodzi ruję? - objawy cieczki
  6. Jakie są etapy cieczki?
  7. Jak powinien zachować się opiekun w trakcie cieczki?
  8. Jak zapobiec ciąży? - zabieg kastracji
  9. Czy psy przechodzą menopauzę?
  10. Jak wyznaczać dni płodne u suk?

Czym jest cieczka?

Cieczka, bądź inaczej ruja czy gonienie to nic innego jak jeden z etapów cyklu rozrodczego samicy psa. Częstotliwość rui może różnić się w zależności od indywidualnych cech suczki, jednak zazwyczaj występuje regularnie dwa razy do roku.

majtki dla psa

Cieczka objawia się wydzielaniem intensywnych feromonów płciowych, które mają za zadanie przyciągać samców. To właśnie w czasie cieczki, w otoczeniu Twojej suczki pojawia się cały wianuszek adoratorów. To moment kiedy jest dla nich najbardziej atrakcyjna. Okres w cyklu rozrodczym trwa zazwyczaj około trzech tygodni, jednak czas trwania może się różnić w zależności od stanu zdrowia psa, bądź jego wagi. Dochodzi wówczas do zmian w zachowaniu czworonoga. Mając na uwadze zdrowie zwierzęcia, warto w tym czasie bacznie go obserwować. Cieczka to jedyny czas, w którym suczka będzie zdolna do rozrodu. Ruja wiąże się z naturalnymi zmianami hormonalnymi. Zachowanie naszego pupila staje się wówczas nadwrażliwe.

Kiedy występuje pierwsza cieczka u psa?

Pojawienie się pierwszej cieczki u psa może być uzależnione od kilku czynników. Jest to kwestia mocno zróżnicowana i zazwyczaj zależy od indywidualnych cech suki oraz osiągnięcia przez nią docelowych rozmiarów.

Pierwsza ruja zazwyczaj pojawia się między 6-12 miesiącem życia, ale zależy od rasy psa. U mniejszych psów ruja pojawia się wcześniej, natomiast suczki dużych ras mogą ją przechodzić dopiero po 20-24 miesiącu życia. Po wystąpieniu pierwszej cieczki, zwierzę wchodzi w okres regularnych cykli płciowych. Cieczka u psa występująca po raz pierwszy może różnić się od późniejszych.

Kiedy obawiać się braku pierwszej cieczki?

Pierwsza cieczka suczki może zależeć od wielu czynników, szczególnie od rozmiarów psa. Niektóre z ras mogą przechodzić ruję nawet po 24 miesiącu życia. To właśnie wtedy suczka osiąga dojrzałość płciową. W przypadku braku cieczki po 2 latach życia suczki, należy zgłosić się z psem do weterynarza. Brak pierwszej cieczki przez tak długi okres może być objawem patologii.

Ile trwa cieczka u psa?

Cieczka występuje u psa zazwyczaj co 6-7 miesięcy. W przypadku większych ras, czas ten może wydłużyć się nawet do roku, natomiast suczki o małych rozmiarach mogą przechodzić gonienie nawet co 4 miesiące.

Ruja nie powinna trwać dłużej niż 3-4 tygodnie. Jeśli cieczka znacznie się przedłuża bądź nie występuje przez dłuższy czas, warto odwiedzić weterynarza. Z pewnością należy wspomnieć, iż zdarzają się przypadki, w których suczki przechodzą niekiedy tak zwaną "cichą ruję". W takim przypadku może wystąpić brak zewnętrznych objawów. Wówczas nie występuje krwawienie, mimo to istnieje możliwość zapłodnienia.

Jak rozpoznać, że suczka przechodzi ruję? - objawy cieczki

Najbardziej widoczne zmiany związane z cieczką, zachodzą podczas pierwszego etapu - proestrus.

pies z plamą na dywanie

Charakterystycznym objawem cieczki jest krwista wydzielina w okolicach dróg rodnych. Pojawia się obrzęk sromu i jego przekrwienie. Już w tym czasie suczka zaczyna wzbudzać zainteresowanie samców, jednak jeszcze nie dopuszcza ich do siebie. Samica psa w tym czasie bardzo często oddaje mocz. Inne objawy cieczki widać także w zachowaniu suczki, która w tym czasie może być nadpobudliwa czy rozdrażniona. W tym czasie pies często podnosi ogon. W przypadku rozpoznania, że nasza psia przyjaciółka przechodzi cieczkę, warto zmienić nieco swoje nastawienie i podchodzić do niej z jak największą delikatnością. Suczka w tym czasie wymaga szczególnej opieki oraz pieszczot. Będzie nadwrażliwa, więc opiekun powinien wybaczać i znosić jej wszelkie niecodzienne zachowania.

Jakie są etapy cieczki?

W czasie, kiedy trwa cieczka pojawiają się cztery jej etapy, które regulowane są przez hormony płciowe. Ruja to część naturalnego cyklu rozwojowego o charakterze ciągłym.

1) Proestrus

Jest to wstępna faza cieczki, tak zwany okres przedrujowy. Proestrus zazwyczaj trwa 7 dni od momentu wystąpienia krwawienia. W niektórych przypadkach czas ten może się wydłużyć do nawet 17 dni. To etap, w którym u suczki zachodzą widoczne zmiany. Zazwyczaj objawiają się wypadaniem sierści, obrzękiem sromu oraz pojedynczymi kroplami krwi suczki w okolicach pochwy. Zmianom ulega także zachowanie suki, które w tym czasie może odznaczać się rozdrażnieniem, brakiem posłuszeństwa czy też nadmierną aktywnością. W tym czasie może zdarzyć się sytuacja, że suczka ucieknie podczas spaceru. Zazwyczaj podczas etapu przedrujowego suczki wylizują sobie srom, aby uniknąć plamienia. Proestrus charakteryzuje się także mniejszym apetytem oraz większym pragnieniem. Podczas tego etapu suka rozsiewa trop zapachowy, który skuteczne zwabia wszystkich samców z okolicy. To jednak zbyt wczesny etap na kopulację. Suczka nie pozwala zbliżać się samcom i wykazuje przy tym sporą agresję.

2) Estrus

Estrus to po prostu zasadnicza faza cieczki, czyli ruja właściwa. Podczas tego etapu gonienia występuje owulacja, która skutkuje gotowością macicy na przyjęcie zarodka. Krwista wydzielina z pochwy staje się wówczas rzadsza i zmienia swą barwę na mleczną bądź różową. Faza Estrus trwa zazwyczaj 9 dni i w tym czasie występuje bardzo duże prawdopodobieństwo zapłodnienia.

3) Diestrus

To okres porujowy. Ma za zadanie podtrzymać ciążę, o ile doszło do zapłodnienia. Okres ten nie trwa dłużej niż 5 dni. W tym czasie następuje produkcja progesteronu oraz ciałek żółtych. Ciałka żółte wytwarzają hormony, które przygotowują błonę macicy do przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej. Jeśli w tym czasie nie doszło do zapłodnienia to zachowanie suczki powinno wrócić do normy, jednak poziom hormonów, który odpowiedzialny jest za podtrzymanie ciąży wciąż pozostaje na wysokim poziomie.

4) Anestrus

Anestrus to okres bezrujowy, który jest etapem pomiędzy następnymi cieczkami. W tym czasie u samicy psa dochodzi do regeneracji układu rozrodczego.

Jak powinien zachować się opiekun w trakcie cieczki?

Cieczka u psa to niewątpliwie jeden z najbardziej wymagających momentów w opiece nad suczką. W tym czasie pies wymaga nieco więcej uwagi i troski.

kąpiel psa

Podczas trwania cieczki, opiekun samiczki powinien uzbroić się w cierpliwość. To normalne, że w domu mogą pojawić się plany z krwistej wydzieliny, która pochodzi z dróg rodnych. Zazwyczaj podczas krwawienia suczki starają się o utrzymanie higieny okolic sromu, jednak nie zawsze da się uniknąć plamienia. Musimy przygotować się na znacznie częstsze sprzątanie i mycie podłóg. Można zaopatrzeć suczkę w specjalną bieliznę ochronną, która zapobiega plamieniu. Należy jednak pamiętać, aby nasz podopieczna nie nosiła bielizny cały czas, gdyż może dojść do infekcji.

Podczas spacerów najlepiej nie spuszczać psa ze smyczy, gdyż może się to skończyć ucieczką. Warto także unikać konfrontacji suczki z innymi czworonogami.

Jak zapobiec ciąży? - zabieg kastracji

W przypadku chęci zapobieżenia ciąży, warto udać się na zabieg kastracji, który czyni suczkę bezpłodną. To najskuteczniejszy sposób na na zapobieganie ciąży.

Zabieg kastracji całkowicie zapobiega cieczce. Po zabiegu kastracji suczka staje się spokojniejsza, nie krwawi, zmniejsza się ryzyko wystąpienia guzów i nowotworów. Istnieje jednak szereg wad związanych z zabiegiem kastracji. Suczka może znacząco przybrać na wadze. Z wiekiem wzrasta także ryzyko wystąpienia problemów z nietrzymaniem moczu. Może także wystąpić zmiana struktury sierści. Jeśli właściciel nie posiada planów hodowlanych, zabieg kastracji może być bardzo dobrym rozwiązaniem.

opieka nad psem podczas cieczki

Czy psy przechodzą menopauzę?

W przeciwieństwie do ludzi, psy nie przechodzą menopauzy. U zwierząt nie zachodzi bowiem klimakterium, czyli okres, w którym nie następuje menstruacja. Efektem tego jest dożywotnia płodność u psów, jednak zazwyczaj po 7 roku życia, cieczka u psa występuje tylko raz na rok.

Jak wyznaczać dni płodne u suk?

Okres płodny u suczki, podczas którego gotowa jest do zapłodnienia trwa zazwyczaj 5 bądź 6 dni. Cieczka u psa charakteryzuje się płynnością w zmianie etapów rui, dlatego trudno jest wyznaczyć dni płodne. Można jednak kierować się zmianą zabarwienia krwistej wydzieliny, która przybiera wówczas barwę jasnoróżowej. Wydzielina cechuje się w tym czasie rzadką konsystencją.

Cieczka u psa to za każdym razem trudny moment zarówno dla zwierzęcia, jak i opiekuna. Ten czas wymaga szczególnego poświęcenia i uwagi.

Najważniejszym zadaniem opiekuna jest uzbrojenie się w cierpliwość i wręcz nadwrażliwe dbanie o suczkę. Cieczka u psa to normalne zjawisko, które nie wymaga żadnych obaw, jednak warto obserwować sytuację. W razie jakichkolwiek komplikacji bądź nieprawidłowego przebiegu cieczki, należy niezwłocznie udać się na wizytę do weterynarza. W przypadku intensywnego plamienia, warto zaopatrzyć się w specjalną bieliznę dla psa, która skutecznie temu zapobiega. Podczas cieczki nie należy obawiać się wystąpienia mniejszego apetytu u czworonoga. To naturalne i mocno powiązane z okresem cieczki.