BEZPŁATNA DOSTAWA InPost przy zamówieniach powyżej 99 zł

Jak wybrać najlepszy żwirek dla kota?

2022-11-07 11:19:00


Jaki żwirek dla kota jest najlepszy?

Dawniej kuweta dla kota była wypełniana zwykłym piaskiem. Kocie żwirki pojawiły się w sprzedaży w latach 50. XX w. Od tej pory rynek kociej toalety nieprzerwanie się rozszerza. Obecnie można kupić żwirki silikatowe (powszechnie, lecz błędnie nazywane silikonowymi), bentonitowe, zbrylające się i niezbrylające, drewniane, antybakteryjne, kukurydziane, ekologiczne, tanie, drogie, biodegradowalne i diagnostyczne.

Więc jaki żwirek dla kota będzie najlepszy? Na to pytanie nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi. Żwirek, który sprawdza się w przypadku jednego kota, może być zupełnie nieakceptowalny przez innego. Są koty, którym wystarczy jakikolwiek żwirek wysypany na dno kuwety, są również takie, którym nawet niewielka zmiana w składzie żwirku zrujnuje codzienną toaletę. Wszystko zależy od charakteru i temperamentu pupila. Wybierając dla niego żwirek, należy wziąć też pod uwagę jego stan zdrowia. Na przykład żwirki perfumowane nie są najlepszym rozwiązaniem dla pupila, który ma skłonność do alergii i chorób skórnych. Z kolei żwirki drewniane są polecane dla kociąt, które podjadają żwirek z kuwety.

Alternatywą dla zapachowych żwirków są pochłaniacze zapachów. Większość z dostępnych na rynku żwirków ma taką funkcję. Poza tym regularne sprzątanie kociej kuwety oraz codzienne opróżnianie jej z odchodów to najlepsze sposoby na pozbycie się nieprzyjemnej woni.

Jaki żwirek można spuszczać w toalecie?

O tym, czy dany żwirek można spuszczać w toalecie, dowiemy się, czytając jego etykietę. Wyrzucanie do muszli żwirku, który się do tego nie nadaje, może doprowadzić do poważnej awarii. Z reguły żwirki, które można spuszczać, to te, które się nie zbrylają.

Niestety zgodnie z polskim prawem żadnego żwirku nie można wsypywać do kanalizacji. Nie można go także wyrzucać do kosza na bioodpady – nawet tego, który jest biodegradowalny (biodegradowalność nie jest równoznaczna z możliwością kompostowania). Zużyty koci żwirek wyrzucamy do pojemnika na odpady zmieszane.

Jaki żwirek nie roznosi się?

Każdy żwirek się roznosi, ponieważ są to drobne granulki. Niemożliwe jest, aby tego rodzaju substancja nie została przeniesiona na miękkiej i puszystej kociej łapie. Nawet drobinka cięższego, śliskiego żwirku silikatowego (uważanego za nie roznoszący się) może się przenieść wciśnięta między kocie poduszeczki. Roznoszenie żwirku można znacząco ograniczyć dzięki różnego rodzaju akcesoriom np. specjalnym matom, które rozkłada się pod lub przy kuwecie oraz samosprzątającym się kuwetom.

Czy żwirek silikonowy jest dobry dla kota?

Mowa o żwirku silikatowym, nie silikonowym, jednak to określenie na stałe weszło już do słownika kociarzy. Żwirek silikonowy ma kilka ważnych zalet. Przede wszystkim się nie pyli, pochłania także zapachy i wilgoć. Silikat, z którego są zrobione ziarenka jednego z najpopularniejszych żwirków, są również trudniejsze do rozniesienia po domu przez kota niż np. żwirek z celulozy. Ponadto żwirek silikonowy zmienia barwę, gdy wymaga wymiany. To ułatwienie dla zapominalskich.

Żwirek silikatowy ma tylu zwolenników co przeciwników. To żwirek chłodny, a więc niezbyt przyjemny w dotyku dla kocich łapek. Jego krawędzie są dosyć ostre, wydaje też nieprzyjemny dźwięk, gdy zwierzę po nim chodzi. Z tych, a być może jeszcze innych względów wiele kotów go nie lubi.

Przeczytaj również: Jak nauczyć kota korzystania z kuwety?

Jak często zmieniać żwirek?

Częstotliwość sprzątania kociej kuwety uzależniona jest od rodzaju znajdującego się w niej żwirku. Jednak nie należy robić tego rzadziej niż raz dziennie. Zalegające w kociej toalecie odchody nie tylko są nieestetyczne, ale również mogą spowodować, że nasz pupil, zamiast skorzystać z kuwety, załatwi się do butów lub na łóżku. Nie należy dopuścić do utrwalenia takiego wzorca. Na co dzień wystarczy usunąć zbrylone wilgocią kulki oraz odchody specjalną łopatką i wyrzucić.

Częstotliwość wymieniania całego żwirku dla kota, jaki znajduje się w kuwecie, jest uzależniona od rodzaju:

  • żwirek zbrylający się wymieniamy raz na 2–3 tygodnie,
  • żwirek niezbrylający warto wymienić raz na 3–4 dni.

W przypadku żwirku silikonowego zaleca się całkowite wymienianie go raz w miesiącu, jednak ze względów higienicznych warto robić to trochę częściej lub chociaż myć kuwetę i wsypywać do niej ten sam żwirek – oczywiście pod warunkiem, że nie jest zabrudzony.

Przy okazji wymiany całego żwirku w kuwecie należy ją dokładnie umyć gorącą wodą z dodatkiem detergentu, np. płynu do mycia naczyń, dokładnie wyszorować, obficie spłukać i wytrzeć do sucha.

Podsumowując, wybierając żwirek dla kota, kierujmy się przede wszystkim tym, czego potrzebuje nasz pupil. Jeżeli jest wybredny, postarajmy się dobrać żwirek do jego preferencji. Koci indywidualizm przejawia się również w tej sferze.