Dostawa od 4,99 zł przy zakupach powyżej 75 zł lub darmowa dostawa FedEx powyżej 249 pln ❤️

Sznaucer miniaturowy

2022-02-18 16:08:23

Czujne spojrzenie wraz z harmonijnie kwadratową sylwetką pokazuje wspaniały charakter sznaucera. Są to psy energiczne i bardzo bystre, które nie lubią lenistwa. Są bardzo temperamentne i uczuciowe, co właściciele są w stanie odczuć. 

sznaucer miniaturowy

Spis treści:

  1. Sznaucer miniaturowy - wygląd
  2. Sznaucer miniaturowy - charakter
  3. Sznaucer miniaturowy - zdrowie i długość życia
  4. Sznaucer miniaturowy - pielęgnacja
  5. Sznaucer miniaturowy - żywienie
  6. Sznaucer miniaturowy - historia rasy

Sznaucer miniaturowy - wygląd

Sznaucery miniaturowe są psami o grubych kościach, które ważą w granicach 4-8kg. Mogą mieć ok 30-35 cm wzrostu.  Mają krępe proporcje, jednak ich sylwetka ma kształt kwadratu. Głowa jest prostokątna i stanowi dużą część całego korpusu, bo aż połowę. Coś, co bardzo wyróżnia tę rasę jest krzaczasta i długa broda. Często mówi się, że Sznaucery mają również wąsy. Faktycznie można tak pomyśleć, gdyż sierść w okolicach pyszczka jest długa i tworzy pewnego rodzaju brodę. 

Sznaucery miniaturowe mają podwójną warstwę sierści. Warstwa okrywowa jest złożona z twardych i szorstkich włosów. Podszerstek jednak jest miękki i przyjemny w dotyku, dużo bardziej delikatny aniżeli włos okrywowy. Rasa ta ma zróżnicowane owłosienie tułowia i głowy. W niektórych miejscach włosy są długie i bardzo mocne. Te miejsca to nogi, uszy i brzuch. Ogólnie pokryte są gęstą sierścią. Resztę ciała natomiast pokrywa krótka sierść. Zgodnie ze wzorcem włos nie powinien być pofalowany, a prosty.

wygląd sznaucera

Wyróżniamy 4 możliwości umaszczenia. Mają one swoje nazwy:

  • czarne
  • czarno-srebrne
  • “pieprz i sól”
  • białe

Rasa ta ma owalne i ciemne oczy, który przykuwają wzrok.. mają głębokie spojrzenie, które robi na niektórych niesamowite wrażenie. Uszy są krótkie i wysoko osadzone na głowie, tworzą literę “V”. Ich ogony są niewielkie i cienkie. 

Mimo swoich małych rozmiarów mają sporo siły i są bardzo wytrzymałe. 

Tę rasę można podzielić na sznaucera miniaturowego, sznaucera średniego i sznaucera olbrzymiego. 

Sznaucer miniaturowy - charakter

O sznaucerach miniaturowych mówi się: psy o wielkim sercu zamkniętym w niewielkim ciele. Taka jest prawda o tej rasie. Są to psy, które mają ogromne serce, są inteligentne i potrafią odczuwać wiele emocji jakie im przekazujemy, czy dajemy naturalnie odczuć w codziennym zachowaniu. Można zauważyć, że psy tej rasy naprawdę kochają swojego właściciela i są do niego bardzo przywiązane. Uwielbiają być w jego towarzystwie, ale inne towarzystwo również im nie przeszkadza. Źle znoszą samotność. Nie potrafią się same zająć sobą przez dłuższy czas, na gwałt potrzebują towarzystwa. Tylko wtedy mogą być szczęśliwe i wesołe. Właśnie dlatego zalecamy by nie zostawiać sznaucerów za długo w samotności. Pies po zbyt długiej rozłące może nabawić się problemów psychicznych i zdrowotnych. Charakter sznaucera miniaturowego tworzy bardzo dużo zróżnicowanych cech, które mieszczą się w niewielkim ciele. Psy tej rasy cechuje pewność siebie i odwaga. Mimo swojej małej muskulatury i nie za wielkich rozmiarów to mają duże “mniemanie o sobie”. Nie ustępują nikomu, nawet o wiele większym psom. Są bardzo uparte i pewne swoich możliwości. Jeśli chodzi o stróżowanie to wychodzi im to znakomicie, jedynie co sprawia, że nie są skutecznymi stróżami to ich wygląd. Nie budzą strachu ani zakłopotania w “intruzie”. Gdy tylko coś zaniepokoi sznaucera miniaturowego od razu da nam o tym znać. Mocno i głośno szczeka. Ciężko go uspokoić i uciszyć. Ma naprawdę wyraźny temperament i widać to w takich właśnie sytuacjach. 

Można pomyśleć, że jest to typ kanapowca, ale to tylko złudne postrzeganie sznaucera miniaturowego. Są to psy, które potrzebują dużej dawki ruchu, najlepiej na świeżym powietrzu. Uwielbiają długie spacery. Wielką radość sprawia im wysiłek psychiczny jak i umysłowy, dlatego wszelkiego rodzaju treningi są świetną alternatywą na spędzanie wspólnego czasu z pupilem. Lubią wysiłek i są ambitne. Nie lubią się lenić. Jeśli pies ten nie zostanie zaspokojony wydolnościowo i umysłowo na pewno tę energię rozładuje na swój własny sposób, co niekoniecznie może się spodobać właścicielom. Mowa tu o gryzieniu przedmiotów w domu, czy szczekaniu.  

sznaucer na spacerze

Sznaucer to doskonały pies rodzinny. Bardzo lubią dzieci. Ruch i zabawy z młodymi ludźmi sprawia im niesamowitą przyjemność, jednak trzeba kontrolować ich wspólny kontakt.. dlaczego? Sznaucery nie zawsze lubią jak się z nimi dzieci obchodzą. Nie potrafią być w stu procentach cierpliwe jeśli chodzi o traktowanie. Dzieci często za mocno chwycą psa, szarpną lub kopną. Oczywiście jest to całkiem nieświadome, jednak sznaucery tego nie wiedzą i pokazują swoje niezadowolenie wobec takiego zachowania w naturalny sposób “obrony”. Dlatego dużo rozsądniejsze będzie gdy sznaucery będą bawić się ze starszymi dziećmi. 

Jeśli chodzi o kontakty i relacje z innymi psami to są bardzo tolerancyjne. Są chętne do wspólnej zabawy i akceptują nowych czworonogich przyjaciół. Jedynie samce mogą się popisywać i pokazywać swoją odwagę większym od siebie kolegom. Jest to u nich naturalne. Samce nie zawsze są tak tolerancyjne jak samice. Wywodzi się to z instynktu terytorialnego, który jest w nich głęboko zakorzeniony. Wiele osób myśli, że to wynik agresji, jednak sznaucery miniaturowe nie są z natury agresywne. Oczywiście wszystko zależy od wychowania, aczkolwiek przeważnie przemawia przez nich instynkt terytorialny oraz instynkt łowiecki, który w nich drzemie. Pamiętajmy jednak, że tak pojętnego i ambitnego psa można wiele nauczyć i przygotować się na wiele sytuacji. 

Mówi się, że sznaucer miniaturowy jest najsilniejszy ze wszystkich sznaucerów pod względem szczekania. Może to być nieco męczące, ale w tej kwestii również wychowanie i socjalizacja ma ogromne znaczenie. Z natury są to psy, które nie szczekają bez powodu, by drażnić. Robią to jeśli mają ku temu powód. A jeśli już to robią to jest dosadne i niemożliwie niezauważalne. 

Ten niewielki pies potrafi wprowadzić do naszego życia sporo miłości i radości, dlatego my jako właściciele powinniśmy odwzajemniać to uczucie odpowiedzialnym i rozsądnym wychowaniem.

Akcesoria przydatne do spacerów i zabawy na świeżym powietrzu:

https://hubun.pl/produkty/6166-chaba-smycz-z-amortyzatorem-do-biegania-czarna-16mm-280cm-5905133648066

https://hubun.pl/produkty/6380-barry-king-smycz-automatyczna-tasma-czerwona-xs-3m-do12kg-5904479170101

https://hubun.pl/produkty/3911-trixie-tx-1287-smycz-do-roweru--4011905012872

https://hubun.pl/produkty/7101-trixie-dysk-dla-psa-18cm-4011905335025

Sznaucer miniaturowy - zdrowie i długość życia

Długość życia sznaucerów szacuje się ok. 12-15 lat. Ten mały pies należy do grupy długowiecznych czworonogów. Jeśli są zdrowe i w pełni spełniają swoje naturalne potrzeby żyją naprawdę długo i cieszą nas swoim towarzystwem przez kilkanaście lat. Bardzo ważne jest pamiętać by nie schodzić do zbyt niskiego poziomu aktywności zwierzęcia. Sznaucer to aktywny pies i biorąc go pod swoją opiekę jesteśmy zobowiązani zadbać o każdą jego sferę życiową. Psy te cechują się raczej dobrym zdrowiem, jednak są narażone:

  • choroby oczu : zaćma albo zaniki siatkówki
  • problemy skórne (mogą być spowodowane złą pielęgnacją)
  • cukrzyca
  • wrodzone choroby pęcherza moczowego

Psy tej rasy mają zdrowy materiał genetyczny, są długowieczne i dość odporne na niesprzyjające warunki atmosferyczne.

sznaucer czarny

Z każdym problemem zdrowotnym, bądź zauważoną zmianą w zachowaniu powinniśmy zgłosić się do weterynarza. Niektóre nietypowe zachowania są prologiem do choroby, alergii czy innych problemów związanych ze zdrowiem. Warto psa badać regularnie, odpowiednio pielęgnować, żywić, spędzać z nim dużo czasu, zadbać o wysoką aktywność fizyczną i umysłową. Prócz wyżej wymienionych chorób sznaucery miewają również alergie. Są to przede wszystkim alergie pokarmowe. 

Musimy zwrócić uwagę na to by nie narażać bezsensownie psa np. na przeziębienia, czy przemęczenia. Po kąpieli powinniśmy dosuszyć psa do ostatniej kropli wody. Jako, że sznaucery mają częściowo długą sierść - powinniśmy szczególnie o to zadbać. W upalne dni nie można przemęczać psa zbyt dużą dawką ruchu, zbyt długimi spacerami itd. Nasz pupil musi mieć zapewnioną świeżą i chłodną wodę w takim okresie i miejsce, w którym może uchronić się od słońca. W mroźne dni zaś, możemy wspomóc naszego psa o buty lub ciepłe ubranie. Wiemy już, że sznaucery charakteryzuje dwufazowa sierść i dość gęsty podszerstek mimo to, w bardzo mroźne dni to może nie wystarczyć. W sklepach zoologicznych łatwo dostać produkty, które są potrzebne w takich wypadkach. Nasz sklep oferuje świetne ceny i wysokiej jakości produkty.

Akcesoria przydatne podczas  ujemnych  temperatur:

https://hubun.pl/produkty/7012-trixie-tx-19442-skarpetki-walker-s-m-czarno-szare-4047974194423

https://hubun.pl/produkty/6809-trixie-plaszczyk-rouen-czarny--4011905675169

https://hubun.pl/produkty/6730-trixie-but-ochronny-dla-psa-rozm-xs-2szt-4011905194721

https://hubun.pl/produkty/6795-trixie-bluza-z-kapturem-be-nordic-flensbur-niebieska-4053032429611

https://hubun.pl/produkty/7277-amiplay-bluza-z-kapturem-texas-czarna--5907563254282

Akcesoria przydatne podczas wysokich temperatur:

https://hubun.pl/produkty/6061-trixie-mata-chlodzaca-niebieska-4011905286884

https://hubun.pl/produkty/7737-trixie-kamizelka-chlodzaca--4047974301333

https://hubun.pl/produkty/7309-trixie-butelka-z-miska--4047974246061

https://hubun.pl/produkty/3466-trixie-tx-25131-miska-podrozna-18l--4047974251317

Przyrząd wspomagający suszenia psa po kąpieli: 

https://hubun.pl/produkty/5492-trixie-szczotka-z-suszarka-4011905238883

Sznaucer miniaturowy - pielęgnacja

Wbrew temu, iż czworonogi rasy sznaucer mają miejscami długą sierść to najważniejsze w pielęgnacji nie jest strzyżenie, a trymowanie. Trymowanie to usuwanie z podszerstku martwych włosów i naskórka, który jest złuszczony. Dlaczego nie zaleca się strzeżenia? Ponieważ ich wyjątkowo gęsta i szorstka sierść traci swoje walory po strzyżeniu. Staje się cienka, a włos przybiera całkowicie inną strukturę oraz kolor. Pies wtedy przestaje być popularnych sznaucerem szorstkowłosym, posiada całkowicie inną sierść. Polecamy nożyczki trymerskie, które znajdą Państwo w naszej ofercie sklepu Hubun.pl : 

https://hubun.pl/produkty/2728-tx-2355-nozyczki-trymerskie-dwustronne--4011905023557

Sznaucery miniaturowe nie linieją. Szczotkowanie jednak jest o tyle ważne, by usuwać martwe włosy z podszerstka. Pies tej rasy gubi sierść w bardzo małych ilościach. Najlepiej zatem szczotkować go nie na sucho, a na mokro. Można to robić często i regularnie. 

kąpiel sznaucera

Jako, że na dole przy łapach są długie włosy, to mogą się szybko plątać i tworzyć kule, które są później ciężkie do wyczesania. 

Nietypowym elementem pielęgnacji sznaucera jest wyrywanie włosków z małżowiny usznej. Psom tej rasy zarastają uszy od środka i zaleca się usuwanie włosków, gdyż bardzo często wrastają w kanał uszny, co może powodować problemy z przewodem słuchowym.

Nie powinno się zbyt często kąpać sznaucerów. Zaleca się tak około 2 razy w miesiącu. Na uwadze powinno się mieć również to, że najlepiej umyć psa jakoś 10/14 dni przed trymowaniem. Jednak gdy nasz pies często i dosadnie się brudzi, a my nie chcemy go za często kąpać to z pomocą przychodzi suchy szampon! Nie narazi naszego psa na przeziębienie, a przeczyści i odświeży jego skórę i sierść. 

https://hubun.pl/produkty/5510-trixie-szampon-do-mycia-na-sucho-230ml-4011905294100

Sznaucer miniaturowy - żywienie

Jak wiemy psy powinny mieć dietę dostosowaną do swojego wieku, płci, wagi, aktywności fizycznej i stanu zdrowia. Wszystkie te aspekty życiowe mają wpływ na to co powinien zjadać piesek. W pierwszej kolejności powinniśmy się skonsultować z lekarzem weterynarii. Pies powinien zostać przebadany pod tym kątem, bo może ma jakąś alergię lub nietolerancję pokarmowe. Wtedy podawany mu pokarm powinniśmy dostosować pod te potrzeby żywieniowe. Wiemy już, że sznaucery mają tendencję do alergii czy to skórnych, czy pokarmowych, więc warto to sprawdzać. 

Jako, że psy tej rasy są żywiołowe i uwielbiają ruch, potrzebna jest im spora ilość białka. Białko daje im energię, która jest niezbędna do funkcjonowania ich trybem. Prócz białka, które jest jednym z makroelementów potrzebne są im również węglowodany i tłuszcze. Wszystkie te elementy odżywcze znajdują się i w mokrej karme, jak i w suchej. Zalecamy łączyć różne typy karmy, nie ograniczać psa np. tylko do mokrej karmy z puszek. Pies szybko się przyzwyczaja i później jest wybredny. Ważne by nie zapominać o wodzie, która powinna być dostępna cały czas, by pies mógł w każdej chwili sobie podejść i się napić. Powinna być świeża i nie za zimna. 

Warto też dostosować karmę do wieku. Są karmy które są dedykowanie szczeniakom, juniorom, dorosłym psom i seniorom. Już od pierwszego miesiąca życia warto dostarczać psu wszystkie składniki odżywcze by zdrowo rósł i się rozwijał. 

Sznaucer miniaturowy - historia rasy

W XX wieku powstała rasa sznaucera. Było to w Niemczech, we Frankfurcie. Wcześniej jednak pojawiły się te psy na terenie Niemiec i Szwajcarii jako psy wiejskie. Początkowo były to szorstkowłose  pinczery karłowate. Nazywano te psy stajennymi. Miały za zadanie pilnować gospodarstw, dlatego były w grupie tzw. wiejskich psów.  Do powstanie rasy przyczynił się kynolog Johann Bert. Kiedy rozpoczął hodowlę rasy sznaucery miniaturowe oraz małpie pinczery były uznawane za jedną rasę. Później dopiero była celowa hodowla, by móc wyodrębnić rasę sznaucera. W Polsce sznaucery pojawiły się w latach 60 XX wieku. Sprowadzili  je: Elżbieta Chwalibóg i Władysław Kłodziński.