Darmowa dostawa przy zamówieniach powyżej 99 zł

West highland white terrier

2022-03-15 09:47:42

Do wyboru są różne rasy psów, więc każdy znajdzie dla siebie odpowiedniego czworonoga. Na uwagę zasługują między innymi west highland white terriery, czyli białe teriery o łagodnym usposobieniu, niezwykle towarzyskie i pełne energii. Warto poznać wzorzec rasy, dowiedzieć się o potrzebach szczeniaków i dorosłych psów.

west highland white terrier

Spis treści:

  1. Historia rasy west highland white terrier
  2. Co cechuje psy rasy west highland white?
  3. Jaki charakter ma west highland white terrier?
  4. Czym karmić west highland white terriera?
  5. Co warto mieć na uwadze podczas wychowywania białego terriera?
  6. Jak dbać o psa rasy west highland white terrier?
  7. O czym pamiętać przy wyborze white terriera?

West highland white terriery, podobnie jak inne małe rasy, wzbudzają wiele pozytywnych emocji. Pomimo tego że są one niewielkich rozmiarów, to jednak cechuje je muskularny typ budowy. Wzorzec rasy wskazuje również na dwuwarstwowość sierści. Pies ma masę ciała nieprzekraczającą dziesięciu kilogramów, jego sierść jest zawsze biała.

Historia rasy west highland white terrier

West highland white terriera wyróżnia biała sierść, która pierwotnie nie była jednak atutem. Jego przodkiem jest cairn terrier. Jeśli w miocie pojawiło się szczenię o białym umaszczeniu, to niestety nie kończyło się to dla niego dobrze. Miłośników psów z pewnością nie ucieszy to, że takie west highland white terriery spotkał okrutny los. Z czasem uległo to jednak zmianie. W XX wieku pojawił się myśliwy, którego wręcz urzekły białe terriery, więc postanowił zająć się ich hodowlą. Westie jako nową rasę zatwierdziło oficjalnie FCI, co miało miejsce w roku 1907. Były to psy służące do polowań, tępienia gryzoni. Pomimo sporej popularności west highland white terriery zaczęły masowo znikać w czasie pierwszej wojny światowej.

W okresie międzywojennym przystąpiono do ratowania białych terrierów, ale wybuchła kolejna wojna i rasa ponownie została zagrożona. Cały czas jednak działano, aby nie doszło do jej całkowitego wyginięcia. Na ponowne rozpowszechnienie się highland white terrierów trzeba było trochę poczekać, nastąpiło to pod koniec XX wieku.

wygląd west highland white terrier

Przestały być chętnie wykorzystywane do polowań, stały się psami do towarzystwa. Warto wiedzieć, że do miłośników psów rasy west highland white terrier należały znane osobistości, czyli między innymi Pablo Picasso, Karol Darwin czy Alfred Hitchcock. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że west highland white stał się maskotką jednego z popularnych koncernów samochodowych. Psy tej rasy były bardzo często wykorzystywane w kampaniach marketingowych.

Co cechuje psy rasy west highland white?

West highland white terriery należą do psów szorstkowłosych. Ich sierść składa się z dwóch warstw: twardego włosa okrywowego i miękkiego podszerstka. Psy i suki west highland white terrier mają bardzo podobną wielkość w kłębie, czyli od 23 do 30 cm. Samce są w stanie uzyskać wagę do nawet dziesięciu kilogramów, a samice nie przekraczają zwykle siedmiu kilogramów. Oczywiście przekarmianie psa przyczyni się do tego, że zwiększy się jego masa ciała.

west highland white terrier na spacerze

Otyłość jest jednak czymś bardzo niekorzystnym, bo wpływa negatywnie na zdrowie czworonoga, pogarsza jego kondycję i zwiększa ryzyko rozwoju rozmaitych schorzeń. Należy od razu podkreślić, że highland white terriery zawsze mają białe umaszczenie, więc jeśli pojawi się inne zabarwienie lub kolorowe dodatki, to wskazuje to na mieszańca.

Białe terriery można poznać po czaszce o niewielkim wysklepieniu, ma ona łagodny obrys. Charakterystyczne są również oczy o ciemnym zabarwieniu, szerokim rozstawieniu oraz gęste brwi.

Jaki charakter ma west highland white terrier?

West highland white terriery pomimo niewielkich rozmiarów cechuje duża pewność siebie. Są odważne, wręcz nieustraszone. Nie przepadają za innymi psami, wykazują wobec nich wrogość. Inaczej wygląda to już w przypadku osób, które są im dobrze znane. Psy tej rasy są bardzo uczuciowe w stosunku do swoich ukochanych opiekunów. Właściciel może liczyć na stworzenie silnej więzi ze swoim czworonogiem.

Westie nie będzie jednak towarzyski wobec obcych, zachowa dystans. W przypadku west highland white terrierów można mówić o nieprzeciętnej inteligencji, odznaczają się posłusznością i wesołym upodobnieniem. Są bardzo skore do zabawy, drzemie w nich mnóstwo energii, którą chętnie spożytkowują podczas aktywności fizycznej.

Jeśli nie zapewni się psu west highland white terrier dostatecznej dawki ruchu, to trzeba niestety liczyć się z tym, że stanie się on problematyczny. Musi się dobre wybiegać, wymęczyć, w przeciwnym razie zacznie irytować nadmiernym szczekaniem.

Wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że te niepozorne, słodkie pieski, są tak naprawdę urodzonymi łowcami. Terriery znane były zawsze z tego, że świetnie sprawdzały się podczas polowań, a west highland nie jest wyjątkiem.

Czym karmić west highland white terriera?

West highland white terrier to mięsożerca, więc nie należy karmić go produktami zawierającymi zboża. Mięso to podstawa, dlatego nie może zabraknąć go w karmie (dotyczy to karmy zarówno suchej, jak i mokrej). Każda zmiana w jadłospisie powinna być wprowadzana powoli i stopniowo. Trzeba obserwować, czy nie wystąpiły jakieś nietolerancje pokarmowe. W przypadku młodych psów warto zwiększyć częstotliwość podawania pokarmu do czterech razy na dobę. Z czasem należy zmniejszyć liczbę posiłków do dwóch dziennie.

Przy doborze odpowiedniej ilości karmy zawsze trzeba kierować się wielkością swojego psa, jego masą ciała, aktywnością fizyczną. Nie można przesadzać z ilością podawanego pokarmu, bo zwiększa to ryzyko przekarmienia i rozwoju otyłości.

Jako że każdy właściciel czworonoga pragnie sprawiać mu przyjemność, to można śmiało sięgać po przysmaki dentystyczne, które będą miały korzystny wpływ na stan uzębienia pupila. Godne polecenia są także suche rarytasy przeznaczone do żucia, mogą mieć one postać uszu wołowych.

Co warto mieć na uwadze podczas wychowywania białego terriera?

West highland white terriery są bardzo przywiązane do opiekuna, posłusznie wykonują jego polecenia. Zwykle nie ma z nimi żadnych problemów wychowawczych, są łatwe do ułożenia. Każda osoba decydująca się na psa tej rasy musi być świadoma tego, że cechuje się dużym uporem. Dawniej white terriery były psami towarzyszącymi myśliwym. Jeśli już wytropiły ofiarę, to rzucały się za nią w pogoń i nie chciały odpuścić.

Pomimo tego że westies są niewielkich rozmiarów, to mają tendencję do pokazywania swojej dominacji. Widać to podczas pojawienia się konfliktu. Bardzo ważne jest wobec tego odpowiednie wychowanie, właściwe reagowanie na tego typu zachowanie. Trzeba się temu przeciwstawić, bo pies może stać się bardzo problematyczny, wręcz władczy.

west highland terierr w ogrodzie

Na west highland white terriera powinna zdecydować się osoba, która będzie w stanie konsekwentnie wychowywać psa. Nie można ulegać jego słodkiemu wyglądowi, bo niestety wykorzysta to, przez co wspólna egzystencja nie będzie przebiegała pomyślnie. Białe terriery są sprytne, potrafią uśpić czujność swoją niewinnością i pozornie grzecznym zachowaniem.

Bardzo ważne będzie to, aby rozpocząć socjalizację west highland white terrier już w okresie szczenięcym. Ma to szczególne znaczenie w przypadku innych psów, aby pupil nie był do nich wrogo nastawiony. Spora odwaga tego małego psa sprawia, że awanturuje się nawet z czworonogami znacznie od siebie większymi. Właściwa tresura west highland white terrier to podstawa.

Jak dbać o psa rasy west highland white terrier?

West highland white terrier (nazywany westie) ma białą sierść, podatną na zabrudzenia, Trzeba wobec tego liczyć się z tym, że nie będzie ona wyglądała nienagannie podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych. Na tym jednak nie koniec problemów, dotyczą one także kołtunów. West highland white terriery wymagają codziennego pielęgnowania, ich sierść musi być szczotkowana.

Warto też wiedzieć, że westies nie gubią samoczynnie sierści, więc co kilkanaście tygodni trzeba ją przerzedzać. Powinno się to robić już w przypadku szczeniaków które nie ukończyły nawet roku. Można oczywiście mocno ułatwić sobie to zadanie, sięgając po odpowiednie narzędzie w postaci furminatora. Za jego pomocą znika problem z gęstym podszerstkiem.

Bardzo ważne jest to, aby nie strzyc sierści, bo zwiększa to ryzyko wystąpienia problemów ze skórą. Włosy mają być skracane, zaleca się to robić średnio co trzy miesiące. Jeśli dojdzie do zabrudzenia sierści, to do jej oczyszczenia trzeba sięgnąć po specjalny szampon o łagodnym działaniu. Warto również szczotkować psu zęby, co pozwoli uchronić się przed ich zepsuciem i rozwojem różnych schorzeń w jamie ustnej.

West highland white terriery są zwykle zdrowymi psami, ale mogą u nich wystąpić: alergie skórne, nietolerancje pokarmowe, choroby oczu, wady serca, głuchota, cukrzyca, zaćma.

O czym pamiętać przy wyborze white terriera?

Przy wyborze white terriera zwracaj uwagę na to, aby pochodził on ze sprawdzonej hodowli. Trzeba wykluczyć chorobę, wady genetyczne. Zdrowy pies będzie pełen wigoru, pewny siebie, skory do zabawy. Kluczowe jest to, czego doświadczył pies w wieku szczenięcym, bo będzie miało to ogromny wpływ na jego charakter i zachowanie. W dużej mierze zdecyduje to nawet o sposobie traktowania swojego właściciela i innych członków rodziny.

Warto wziąć pod uwagę to, czy szczeniak został kilkukrotnie odrobaczony, zaszczepiony, przebadany. Zweryfikować trzeba to, kim są jego rodzice, jakie mają usposobienie. West highland white terriera należy szukać u profesjonalnego hodowcy, który pozwoli zobaczyć, w jakich warunkach wychowywane są szczenięta i jego rodzice. Nie będzie też problemu z rzetelnym odpowiedzeniem na wszystkie zadane pytania.

pies white terrier w swetrze

Hodowca rasy west highland white terrier przekaże również informacje dotyczące prawidłowej pielęgnacji psa, jego żywienia, wychowania itd. Osoba, która hoduje west highland white terriery, powinna mieć szeroką wiedzę na temat psów tej rasy. Nie należy kupować psów bez rodowodu. Wynika to z tego, że takie czworonogi nie są hodowane zgodnie ze standardem swojej rasy. Pseudo hodowcy nie zajmują się należycie psami, nie wykonują badań profilaktycznych, nie zapewniają właściwych warunków do życia. Możliwe jest także wzięcie dorosłego psa ze schroniska.

Zanim się jednak wybierze konkretnego zwierzaka, należy zapytać o jego historię. Jak wiadomo, psy nie trafiają do tego miejsca bez powodu. Czasem są znajdowane w kiepskim stanie, mogą borykać się z różnymi chorobami lub traumami. Jeśli jednak ktoś okaże czworonogowi czułość, będzie wyrozumiały i cierpliwy, to uda się zbudować silną więź i cieszyć wzajemnie swoim towarzystwem. I dotyczy to nie tylko psów rasy west highland white terrier :) 

Polecane produkty dla rasy west highland white terrier:

OVER ZOO - Szampon Do Białej Sierści 250ml

OVER ZOO - Odżywka Do Białej Sierści 240ml

TRIXIE - Szelki Samochodowe S

AMIPLAY – Sofa Babydoll Różowa Rozm. M

DOLFOS - Canis Fosforan Wapnia AD3E 90 Tabletek