Dostawa od 4,99 zł przy zakupach powyżej 75 zł lub darmowa dostawa FedEx powyżej 249 pln ❤️

Dlaczego warto mieć apteczka dla psa? Co powinna zawierać?

2023-08-30 14:02:00

Psia apteczka to miejsce, w którym w odpowiedni sposób będziemy przechowywać wszystkie niezbędne leki naszego pupila, suplementy oraz akcesoria do jego pielęgnacji. Bardzo dobrze mieć w domu specjalnie wyznaczone w tym celu miejsce. Dzięki temu medykamenty oraz preparaty dla czworonoga nie będą się mieszały z ludzkimi i unikniemy pomyłek, które czasem mogą być niebezpieczne.


Co powinno znaleźć się w apteczce dla psa?

Kompletując wyposażenie psiej apteczki, trzeba wziąć pod uwagę stan zdrowia pupila, to, czy jest przewlekle chory, czy wymaga suplementacji bądź przyjmuje leki. Ważny także jest styl życia, jaki prowadzi, czy jest bardzo aktywny, dużo biega, jaki ma temperament. Czy podczas spacerów zdarza mu się coś zjeść albo wskoczyć do wody, zaczepić innego psa, gonić lisa albo wejść w trudno dostępne miejsce.

Podsumowując, zestaw leków oraz akcesoriów do udzielania pierwszej pomocy będzie się nieco różnił w przypadku psiego seniora, kanapowego leniucha, bardzo aktywnego poszukiwacza wrażeń czy szczenięcia. Jednak zarówno podróżna, jak i domowa apteczka dla psa musi zawierać kilka podstawowych rzeczy. Są to:

 • leki, które pies przyjmuje regularnie,
 • książeczka zdrowia,
 • termometr z miękką końcówką,
 • preparaty przeciwbiegunkowe,
 • lek na zatrucia pokarmowe,
 • elektrolity – konieczne do podawania w przypadku, gdy na dworze jest upał lub gdy pies jest silnie odwodniony, np. podczas zatrucia pokarmowego,
 • środek do dezynfekcji ran,
 • bandaż,
 • jałowe gaziki,
 • pęseta do wyjmowania ze skóry drzazg oraz żądeł owadów,
 • kleszczołapka lub lasso do wyciągania kleszczy,
 • wykonany z miękkiej tkaniny kaganiec (w przypadku silnego bólu pies może stać się agresywny, taki kaganiec będzie też przydatny w trakcie wizyty w ambulatorium).

W zestawie leków i suplementów pupila powinny znaleźć się także takie, które poprawiają stan jego sierści, uspokajają, np. olejek CBD oraz witaminy. Oczywiście ich podawanie powinno zostać skonsultowane z weterynarzem.

Apteczkę dla psa można dodatkowo wyposażyć w akcesoria i preparaty do higieny, np. płatki do czyszczenia uszu 8in1.

WAŻNE: nie podawaj psu żadnych leków ani suplementów bez wcześniejszej konsultacji z weterynarzem. Pamiętaj, że ludzkie leki, pozornie niegroźne i przyjmowane doraźnie, np. te zawierające ibuprofen, są silnie trujące dla psów!

Co spakować do apteczki dla psa na wakacje?

Dzięki osobnej wakacyjnej apteczce, przygotowanej specjalnie na potrzeby pupila oszczędzamy sobie w trakcie wyjazdu stresu związanego z tym, że czegoś zapomnieliśmy. To duże ułatwienie oraz zapewnienie psu bezpieczeństwa w czasie podróży. Najlepiej zorganizować ją w taki sposób, aby znalazły się w niej te same rzeczy, co w apteczce domowej, ale w gabarytowo okrojonych wersjach. To, co obowiązkowo musi się w niej znaleźć, to książeczka zdrowia psa oraz miękki kaganiec na wypadek, gdyby konieczna była wizyta u nieznanego naszemu pupilowi weterynarza.

Jeżeli jedziemy w miejsca upalne, koniecznie zapakujmy do apteczki preparaty z elektrolitami oraz matę chłodzącą i ewentualnie zabawki chłodzące. Z kolei na zimowe wakacje nie zapomnijmy wziąć ochraniaczy na łapy, kremu do łap zabezpieczającego przed działaniem soli drogowej oraz psich ubrań. Z pewnością przyda się także coś przeciwdeszczowego, szczególnie gdy planujemy trekking z psem lub długie piesze wycieczki. Niezbędne będą także podróżne opakowanie na wodę oraz miseczka z karmą i ulubione przysmaki.

Dla psa, który cierpi z powodu choroby lokomocyjnej, niezbędnym wyposażeniem apteczki będą środki uśmierzające przykre dolegliwości lub środki uspokajające przepisane przez weterynarza.

Apteczkę podróżną dla psa trzeba raz na pół roku przeglądać i sprawdzać, czy jakiś jej element się nie przeterminował.

Czym zdezynfekować ranę u psa?

Apteczka psa musi zawierać preparat do odkażania ran. Absolutnie nie powinien to być spirytus salicylowy. Wywołuje pieczenie, które narazi naszego pupila na dodatkowy stres.

Preparaty w sprayu takie jak Octenisept są bezpieczne i polecane dla zwierząt. Działają na wirusy, bakterie, grzyby oraz – co najważniejsze – nie powodują pieczenia.

Jeżeli rana jest niewielka, wystarczy przepłukać ją pod bieżącą wodą. Nie ma konieczności stosowania w przypadku niewielkiego zadrapania lub bardzo płytkiej ranki środka dezynfekującego.

Polecamy: DR SEIDEL – Preparat odżywczy dla psów oraz DR SEIDEL – Flawitol artro na stawy.