Dostawa od 4,99 zł przy zakupach powyżej 75 zł lub darmowa dostawa FedEx powyżej 249 pln ❤️

Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia akwarium jest odpowiednio dobrany filtr. Pozwala on utrzymać wodę w czystości. Na rynku dostępne są różnorodne modele filtrów. Zobacz, na jakie filtry do akwarium warto zwrócić uwagę.

Filtry do akwarium – wewnętrzne, zewnętrzne i kaskadowe

Podstawowy podział filtrów to ten na zewnętrze, wewnętrzne i kaskadowe. Różnią się one między sobą sposobem montażu, a także wydajnością. Filtry kaskadowe i zewnętrzne nie zajmują dużo miejsca w samym akwarium, co pozwala na zachowanie jego estetyki. Trzeba tutaj jednak pamiętać o tym, że konieczne będzie zapewnienie miejsca w przestrzeni wokół akwarium, żeby je zamontować.

W ofercie są także filtry wewnętrzne, które są łatwe w czyszczeniu, a także proste w montażu. Najbardziej wydajne są filtry zewnętrzne. Kaskadowe i wewnętrzne wydajność mają na nieco niższym poziomie.

Filtry do różnych akwariów i dodatkowe akcesoria

Filtry można też dopasować pod względem wielkości akwarium, w którym będą umieszczone. W ofercie są zarówno produkty przeznaczone do małych zbiorników (dwudziestolitrowych), jak i do bardzo dużych (powyżej 200 litrów).

Do poszczególnych rodzajów filtrów należy też wybierać właściwe medium filtracyjne. Są to np. gąbki, krążki ceramiczne czy też media sypkie.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na to, czy wybrany filtr ma opcję napowietrzania wody. Jeśli nie, dobrze wybrać dodatkowy napowietrzacz, który będzie poprawiał natlenienie wody w akwarium. Mogą to być kaskady wodne lub urządzenia napowietrzające wodę we wnętrzu zbiornika.