Dostawa od 4,99 zł przy zakupach powyżej 75 zł lub darmowa dostawa FedEx powyżej 249 pln ❤️

Co na kleszcze dla psa? Przegląd produktów ochronnych dla psów

2023-05-04 15:00:00

Badania pokazują, że nawet co trzeci kleszcz przenosi boreliozę, zwaną również chorobą z Lyme. Należy podkreślić, że jest ona niebezpieczna zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt. Pierwsze objawy można łatwo pomylić z infekcją, nierzadko pojawiają się po kilku miesiącach, co znacznie utrudnia diagnozę. Sprawdź, jak chronić czworonoga przed nieproszonymi gośćmi!


Jak chronić psa przed boreliozą?

Zmiany klimatyczne przyczyniły się do tego, że kleszcze mogą być aktywne przez cały rok. Pasożyty żyją nie tylko w parkach, lasach, na łąkach czy polach. Coraz częściej pojawiają się w pobliżu naszych domów. To oznacza, że nawet krótki spacer może być niebezpieczny dla naszego pupila. Podpowiadamy, jak chronić psa przed niepozornymi, ale groźnymi pajęczakami.

Pamiętaj, żeby regularnie go czesać, dzięki czemu będzie miał miękką, lśniącą sierść. Aby ułatwić sobie pielęgnację pupila, potrzebujesz odpowiednich akcesoriów. Jednym z nich jest grzebień do wyczesywania pcheł. W ten sposób możesz szybko pozbyć się wesz razem z jajami i gnidami.

Należy pamiętać, że niezależnie od tego, jaki środek wybierzesz, nie daje on 100% pewności. Nieleczona choroba odkleszczowa może prowadzić nawet do śmierci czworonoga, dlatego po powrocie do domu zawsze sprawdzaj sierść pupila, zwłaszcza okolice pyska, uszu, pachwin, pach. Upewnij się, że pasożyty nie wbiły się w bezwłosą skórę brzucha, w powieki, że nie ma ich pod ogonem czy obrożą. Aby zminimalizować ryzyko ugryzienia kleszcza, sięgnij po środki odstraszające. Jeśli pasożyt wbił się w sierść czworonoga, możesz wyciągnąć go pęsetą lub specjalnym lassem.

Pamiętaj, że im szybciej zauważysz i wyciągniesz kleszcza, tym mniejsze jest ryzyko zakażenia. Po pozbyciu się pasożyta bacznie obserwuj swojego pupila. Jeśli jest zmęczony, nie chce jeść, ma gorączkę, oddaje ciemny mocz, natychmiast zabierz go do lekarza.

Co najlepsze na kleszcze dla psa?

Spray na pchły i kleszcze jest nie tylko skuteczny, lecz także wygodny w użyciu. Wystarczy rozpylić go bezpośrednio na sierść, aby uchronić czworonoga przed pasożytami. Można też nim psikać legowisko, wnętrze budy, dywan lub kojec. Środek nie pozostawia plam ani nie przebarwia sierści. Zapewnia ochronę przez kilka tygodni, a zaczyna działać po około 30–60 minutach. Spray na kleszcze niekoniecznie sprawdzi się u niecierpliwego lub lękliwego zwierzęcia, ponieważ aplikacja zajmuje sporo czasu.

Jeśli czworonóg ma wrażliwą skórę, możesz mu podać tabletki. To świetny produkt dla psów, które mają kontakt z dziećmi i kotami. Z drugiej strony, nie sprawdzą się w przypadku przedstawicieli małych ras ani schorowanych pupili. Niektóre psy nie chcą jeść tabletek lub ciągle je wypluwają.

Czym kierować się przy wyborze obroży na kleszcze?

Szukając środka na kleszcze, zwróć uwagę na zastosowaną substancję czynną, a także sposób aplikacji i czas działania. Pamiętaj, żeby dopasować preparat do wieku czworonoga. Nie każdy produkt można stosować u szczeniaka. Oprócz tego uwzględnij, czy pies ma kontakt z dziećmi lub kotem. Jeśli tak, zastosuj produkt, który nie zawiera permetryny. Jest to silny środek owadobójczy.

Substancja ta jest bezpieczna dla psa, ale szkodliwa dla kotów. To oznacza, że nie można zakładać im takiej obroży. Obroża przeciw kleszczom zazwyczaj działa od 4 do nawet 8 miesięcy. Po tym czasie należy wymienić ją na nową. Produkt przeważnie zawiera olejki eteryczne, które odstraszają pasożyty.

Obroży przeciwkleszczowej zwykle nie stosuje się u szczeniaka poniżej 7 tygodnia życia. Akcesoria dostępne są w różnych rozmiarach, dzięki czemu dopasujesz je do wielkości czworonoga. To dobry produkt dla psów, które nie chcą przyjmować tabletek. Obroża została wykonana z wodoodpornego materiału, dlatego sprawdzi się u zwierzaków lubiących pływać.

Ochrona przeciw kleszczom

Zastanawiasz się, jak chronić pupila przed pasożytami? Sięgnij po emulsję do mycia przeciw kleszczom. Produkt nie tylko skutecznie zwalcza pasożyty, lecz także zapobiega inwazji pcheł i kleszczy. Wystarczy zmoczyć sierść ciepłą wodą, nanieść odrobinę preparatu i wmasować tak, żeby zrobić pianę. Dokładnie spłucz ją wodą. W razie potrzeby możesz powtórzyć zabieg.

Oprócz tego polecamy preparat ochronny przeciw pchłom i kleszczom dla psa. Zawiera olejki eteryczne, które skutecznie odstraszają pasożyty. Można go również stosować, aby złagodzić podrażnienia skóry.

Co jest dobre na kleszcze dla psa?

Wielu właścicieli czworonogów wybiera krople przeciw kleszczom, ponieważ są one skuteczne i łatwe w użyciu. Niektóre preparaty można aplikować nawet szczeniakom. Produkty sprawdzą się w przypadku psów krótko– i długowłosych. Wystarczy nałożyć środek na kark pupila, aby zaczął działać.

Pamiętaj, żeby przez kilka dni po aplikacji kropli nie kąpać zwierzaka, a także unikać spacerów w deszczu. Dzięki temu minimalizujesz ryzyko wypłukania się preparatu. Zabieg powtarzaj co 5–8 tygodni, zgodnie z zaleceniami producenta. Niekiedy środek może wywołać reakcję alergiczną, szczególnie u psów z wrażliwą skórą. Szukając kropli na kleszcze, weź pod uwagę wiek i wagę czworonoga.