Dostawa od 4,99 zł przy zakupach powyżej 75 zł lub darmowa dostawa FedEx powyżej 249 pln ❤️

Zapalenie dziąseł u kota – rodzaje, jak leczyć?

2022-08-26 11:37:00


Konieczna oczywiście jest wizyta u lekarza weterynarii, który ustali, jakie podłoże ma zapalenie dziąseł, a także oceni stan zaawansowania choroby. Wskaże również, jakie leczenie będzie najlepsze. Wiele osób borykających się z tym problemem u swojego pupila zastanawia się często również nad tym, czy istnieją domowe sposoby na zapalenie dziąseł u kota. Jeśli u Twojego pupila pojawił się ten problem, zobacz, co warto wiedzieć na ten temat.

Jakie są rodzaje zapalenia dziąseł u kota?

Zapalenie dziąseł u kota to nazwa, która często jest stosowana do określenia chorób jamy ustnej zwierzęcia o różnym podłożu. Wśród nich najczęściej wymienia się zapalenia dziąseł limfocytarno-plazmocytarne, przerostowe i młodzieńcze. Do głównych przyczyn powstawania stanów zapalnych u kotów zalicza się przede wszystkim:
  • nieodpowiednią dietę,
  • brak lub nieodpowiednie prowadzenie higieny jamy ustnej, co powoduje narastanie kamienia nazębnego,
  • zbyt dużą ilość kamienia nazębnego,
  • zakażenia wirusowe,
  • zakażenia bakteryjne,
  • czynniki genetyczne.
Warto tutaj wspomnieć, że w przypadku zapalenia limfocytarno-plazmocytarnego podłoże choroby nie jest znane. W przypadku zapalenia przerostowego wiąże się ono z przerastaniem wolnego brzegu dziąsła. W ten sposób powstają tzw. kieszenie, gdzie mogą gromadzić się bakterie powodujące stan zapalny. Natomiast jeśli chodzi o zapalenie wieku młodzieńczego, dochodzi do krwawienia i puchnięcia dziąseł w okresie, gdy zwierzę wymienia zęby na stałe.

Objawy zapalenia dziąseł u kota – na co zwrócić uwagę?

Objawy zapalenia dziąseł u kota mogą być różne u poszczególnych osobników. Najczęściej zwierzę nie chce jeść. Ma znacznie mniejszy apetyt. Można też zaobserwować, że kot je tylko jedną stroną, ponieważ stany zapalne dziąseł, szczególnie w zaawansowanym stadium, bywają bardzo bolesne. U pupila może wystąpić także apatia i senność. Niekiedy pojawia się nieprzyjemny zapach z pyska. Jednym z objawów jest też nadmierny ślinotok. Czasem dziąsła zwierzęcia stają się nienaturalnie czerwone, a przy silnych stanach zapalnych może dodatkowo pojawić się opuchlizna, a nawet krwawienie. Z uwagi na dolegliwości bólowe, jakie mogą towarzyszyć chorobie, kot unika kontaktu z człowiekiem, szczególnie głaskania w okolicy pyszczka. Przy próbach dotyku może także wykazywać zachowania agresywne.

Jak leczyć zapalenie dziąseł u kota?

Gdy pojawią się niepokojące objawy, należy udać się z kotem do weterynarza. Jest to bardzo ważne, gdyż dostosuje on leczenie do rodzaju zapalenia. Zastosowanie farmaceutyków i innych środków w odpowiednim czasie pozwoli uniknąć przewlekłych i nawracających chorób. Zmniejszy także ryzyko tego, że w wyniku infekcji dojdzie do utraty uzębienia. W zależności od podłoża choroby lekarz przepisuje odpowiednie leki. W przypadku zakażenia bakteryjnego są to antybiotyki. Podczas kuracji może być także usuwany kamień nazębny. Często podaje się leki przeciwbólowe. W przypadku zaawansowanego stanu zapalnego lekarz dokonuje ekstrakcji zęba (wyrywa go) oraz konturuje dziąsła. Dobrze jest też wykonać badania na inne choroby, gdyż niekiedy stany zapalne w jamie ustnej u kota mogą wskazywać na schorzenia wątroby, nerek czy być też objawem chorób nowotworowych (dotyczy to głównie zapaleń plazmocytarnych). Czy domowe sposoby na zapalenie dziąseł u kota to dobry pomysł? Leczenie zapalenia dziąseł powinno być przeprowadzone przez lekarza weterynarii. Właściciel zwierzęcia musi stosować się ściśle do jego zaleceń. Domowe sposoby zasłyszane od rodziny czy znajomych mogą nie być tutaj pomocne. Samodzielnie jednak można zadbać o odpowiednią higienę i dietę kota, co pozwoli na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia czy nawrotu choroby. Głównie chodzi o regularne usuwanie kamienia nazębnego. Możesz w tym celu używać specjalnej pasty dla kota i szczoteczki. Dostępne są również preparaty, które dosypuje się do jedzenia. Pozwalają one na zmniejszenie osadzania się płytki na zębach, z której później tworzy się kamień. Gdy kamienia jest bardzo dużo, może być konieczne wykonanie zabiegu u weterynarza, jednak warto zadbać o samodzielne regularne dbanie o uzębienie pupila. Zabieg w gabinecie weterynaryjnym wiąże się bowiem z koniecznością podania mu narkozy.