Dostawa od 4,99 zł przy zakupach powyżej 75 zł lub darmowa dostawa FedEx powyżej 249 pln ❤️

Cukrzyca u psa – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

2023-05-04 14:32:00

Cukrzyca to jedno z częstszych zaburzeń metabolicznych u psów. Schorzenie to polega na względnym lub całkowitym niedoborze insuliny. Poznaj przyczyny powstania cukrzycy u psa. Dowiedz się, jakie objawy towarzyszą tej patologii i w jaki sposób jest ona leczona.


Cukrzyca u psa – co to za choroba?

Cukrzyca rozwija się z powodu zaburzeń gospodarki cukrowej lub metabolizmu węglowodanów w organizmie zwierzęcia. W przebiegu tej choroby dochodzi do wzrostu poziomu cukru we krwi po jedzeniu, lecz z uwagi na to, że zaburzona jest praca trzustki, czyli narządu wydzielającego insulinę, hormon rozkładający cukier nie zostanie wchłonięty i wykorzystany przez komórki organizmu. W cukrzycy u psa trzustka wydziela za mało insuliny lub nie wydziela jej w ogóle. Mowa wówczas o cukrzycy typu 1, która z reguły występuje u czworonogów. Może się też zdarzyć, że komórki nie reagują na insulinę prawidłowo. Stwierdzana jest wówczas cukrzyca typu 2.

Zatem w przebiegu cukrzycy u psów:

  • poziom cukru we krwi wzrasta; jego podwyższone wartości utrzymują się, gdyż komórki organizmu nie są w stanie przetwarzać cukru z krwi,
  • dochodzi do gromadzenia się cukru we krwi oraz w moczu,
  • ośrodek sytości nie jest aktywowany, w związku z czym pies czuje cały czas głód,
  • jednocześnie zwierzę traci na wadze, gdyż komórki nie mogą pobierać energii z pożywienia.

Cukrzyca u psa – przyczyny powstania

Nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć, jakie są przyczyny powstania cukrzycy u psów. Choroba ta może mieć bowiem podłoże genetyczne. Do grupy zwiększonego ryzyka zachorowania należą psiaki zmagające się z przewlekłym zapaleniem trzustki i te przyjmujące niektóre leki, które mogą zaburzać metabolizm węglowodanów (np. kortyzon).

Wśród czynników predysponujących do cukrzycy u psa wymienia się również małą aktywność ruchową i zły sposób odżywiania – podawanie zwierzęciu karm bogatych w cukier lub skrobię oraz zbyt duża podaż energetyczna posiłków, która prowadzi do nadwagi. Na cukrzycę częściej chorują suki niż psy. Należy też zwrócić uwagę na podatność na tę chorobę niektórych ras, w tym m.in. foksteriera, szpica wilczego, pinczera miniaturowego, yorkshire terriera, pudla miniaturowego, sznaucera miniaturowego i średniego.

Jakie są objawy cukrzycy u psa?

Pierwsze objawy cukrzycy u psa to zwiększone pragnienie, któremu towarzyszy wzmożona potrzeba oddawania moczu, co obciąża nerki. Obserwuje się także wzmożony apetyt, przy jednoczesnej utracie masy ciała przez zwierzę.

Wraz z postępowaniem choroby pies staje się coraz słabszy i mniej energiczny. Związane jest to z ograniczoną ilością energii dostarczaną do komórek, konieczną do podejmowania pracy. Objawy cukrzycy u psa stają się widoczne w wyglądzie zewnętrznym. Sierść staje się matowa i sucha. Może dojść do zmętnienia oczu. Pogorszeniu ulega proces gojenia się ran.

Jeśli tylko zaobserwujesz u pupila jakiekolwiek niepokojące sygnały, zabierz go na wizytę do weterynarza. Nieleczona lub źle leczona cukrzyca to choroba śmiertelna.

Jak sprawdzić poziom cukru u psa?

Cukrzyca to podstępna i nieuleczalna choroba, która dotyka coraz więcej psów. Rozpoznaje się ją na podstawie obrazu klinicznego – stwierdzenia objawów typowych dla cukrzycy i wykonania badań laboratoryjnych. Weterynarz zleca badania krwi i moczu, w których ocenia się zawartość glukozy. Prawidłowy zakres jej stężenia we krwi to 70–130 mg/dl. Jeśli chodzi o mocz, to nie powinno się stwierdzić w nim obecności cząsteczek cukru. Ile kosztuje badanie na cukrzycę u psa? Koszt może różnić się w zależności od placówki, lecz z reguły mieści się w granicach 80–120 zł.

Jak wygląda leczenie psa z cukrzycą?

Podstawą leczenia psa z cukrzycą jest farmakoterapia i odpowiedni sposób żywienia. Rodzaj i dawkę insuliny określa weterynarz. W zależności od tego, kiedy przypada szczyt działania leku, określa się, jak często konieczne jest wykonywanie zastrzyków. W tym celu wykonana zostaje tzw. krzywa cukrowa.

Jednocześnie opiekun może kontrolować poziom cukru samodzielnie przy użyciu glukometru. Wystarczy wykonać niewielkie nakłucie – najlepiej pobrać krew z płatka ucha – i umieścić kroplę krwi na pasku testowym do glukometru. Wynik pojawi się po chwili.

Z weterynarzem opracowuje się również plan żywieniowy adekwatny do potrzeb danego zwierzęcia – nie tylko w związku ze stanem zdrowia, ale i etapem rozwoju, masą ciała czy upodobaniami. W ofercie są karmy dla psów ras miniaturowych, małych, średnich i dużych. Każdy z nich będzie potrzebował innego zapotrzebowania kalorycznego. Część zwierzaków preferuje mokrą, a część suchą karmę dla psa.

Szczególną sytuacją jest współwystępowanie cukrzycy z innymi zaburzeniami, przykładowo z nietolerancją pokarmową czy alergią, co znacznie utrudnia odżywianie. Także i w tych trudnych sytuacjach można znaleźć odpowiedni rodzaj karmy, np. karmę hipoalergiczną dla dorosłych psów średnich ras. Dieta psa z cukrzycą powinna bazować na jak najwyższej jakości białka i lekkostrawnych węglowodanach. Serwowana może być zarówno mokra, jak i sucha karma dla psów. Posiłki powinny mieć zbliżoną wartość kaloryczną. 25% porcji zwierzę powinno zjeść przed podaniem insuliny, a 75% w szczycie jej działania, czyli po około 6–8 godzinach. Pies z cukrzycą powinien mieć zapewnioną także regularną aktywność ruchową, ale nie za mocno forsującą, aby nie doprowadzić do hipoglikemii, czyli znacznego obniżenia poziomu cukru.