Dostawa od 4,99 zł przy zakupach powyżej 75 zł lub darmowa dostawa FedEx powyżej 249 pln ❤️

Jak pomóc psu w upały? Przydatne akcesoria

2023-07-10 11:08:00


Letnie spacery z psem – na co uważać?

Długie spacery z psem przesuń na godziny wczesnoporanne i wieczorne, kiedy temperatura jest niższa. Unikaj chodzenia po nagrzanym chodniku i asfalcie, w przeciwnym razie możesz doprowadzić do skaleczenia łap czworonoga. Możesz się z nim wybrać na spacer po łące, lesie czy nieasfaltowych alejkach parkowych.

Jak sprawdzić, czy podłoże nie jest zbyt gorące dla psa? Wystarczy, że przyłożysz przedramię lub dłoń do chodnika. Jeśli nie wytrzymasz dłużej niż 5 sekund, nie narażaj pupila na poparzenie łap. Aby zminimalizować ryzyko, możesz założyć czworonogowi specjalne buty. Dostępne są one w różnych rozmiarach, dzięki czemu dopasujesz je do psa. Zanim jednak założysz je zwierzęciu na spacer lub wycieczkę, powinieneś przyzwyczaić pupila do ich noszenia.

Jeśli musisz założyć psu kaganiec, poszukaj takiego, który umożliwi mu ziajanie, a tym samym chłodzenie organizmu. Zrezygnuj z metalowego modelu, ponieważ szybko się nagrzewa. Zamiast tego wybierz kaganiec fizjologiczny, w którym czworonóg może swobodnie pić. Wykonany jest on z wytrzymałego, ale jednocześnie elastycznego i przyjemnego w dotyku materiału.

Jak nawodnić psa?

Zastanawiasz się, jak zachęcić psa do picia wody? Zadbaj o to, żeby była ona zawsze świeża. Wybierz automat do wody, który niweluje nieprzyjemne zapachy. Nie tylko schładza wodę, lecz także wzbogaca ją o tlen. Urządzenie wyposażone jest w filtr aktywny, który oczyszcza wodę z zanieczyszczeń. Podczas upałów pozostawiaj czworonogowi dwie miski ze świeżą i chłodną, ale nie lodowatą wodą. Dzięki temu zadbasz o nawodnienie pupila, a przy tym nie narazisz go na zapalenie gardła.

Miskę postaw w zacienionym miejscu. Pamiętaj też, żeby często wymieniać wodę. Na spacer lub na wizytę u weterynarza koniecznie weź ze sobą butelkę wody i składaną miskę podróżną.

Przeczytaj także: Jak często kąpać psa?

Psia dieta podczas upałów

Jak karmić psa w czasie upałów? Z rana podawaj czworonogowi karmę mokrą, ewentualnie mieszaną, dzięki czemu nie doprowadzisz do odwodnienia. Wersję suchą możesz podawać ewentualnie wieczorem. W ten sposób dostarczysz swojemu ulubieńcowi niezbędnych składników odżywczych, a przy tym nie zmienisz radykalnie jego nawyków żywieniowych. Zwróć uwagę, żeby mokra karma nie leżała zbyt długo w misce, ponieważ może się zepsuć.

W upalne dni karm psa częściej, ale podawaj mniejsze porcje. Zadbaj o to, żeby posiłki były bogate w białko i tłuszcze.

Jak zachęcić psa do jedzenia? Do gumowych zabawek możesz włożyć:

  • karmę (mokrą lub suchą),
  • smakołyki z suszonego mięsa,
  • psi pasztet,
  • serek wiejski,
  • rybne przysmaki,
  • owoce (jabłka, banany, brzoskwinie (bez pestek), porzeczki, gruszki, truskawki czy maliny),
  • warzywa (marchew, brokuły, ogórki, dynię, buraki, seler, bataty i czerwoną paprykę).

Jak pomóc psu w czasie upałów?

Zastanawiasz się, jak szybko schłodzić psa? Przede wszystkim połóż go w chłodnym, zacienionym miejscu, następnie włącz wentylator lub klimatyzację. Możesz też namoczyć ręcznik w zimnej wodzie, dobrze go odsączyć i położyć na tułowiu czworonoga. Pamiętaj, żeby co kilkadziesiąt minut go zdejmować i moczyć w wodzie. Dzięki temu cały czas zapewniasz pupilowi efekt chłodzenia.

Na całej powierzchni skóry człowieka znajduje się 3–4 mln gruczołów potowych, które uczestniczą w termoregulacji. Pies ma ich zdecydowanie mniej. Zlokalizowane są przede wszystkim na łapach. Czworonóg chłodzi się głównie przez dyszenie, dlatego, jeśli widzisz, że twój pupil ziaje i ciężko oddycha, spróbuj mu pomóc.

Mata chłodząca skutecznie obniża temperaturę ciała czworonoga, dlatego idealnie sprawdzi się w upalne dni. Możesz ją położyć w domu, budzie, legowisku czy samochodzie. Nie trzeba wcześniej jej chłodzić ani moczyć w lodowatej wodzie, aby spełniła swoje zadanie. Przed spacerem możesz założyć czworonogowi kamizelkę chłodzącą. Zapewnia ona komfort nawet w najgorętsze dni.

Sprawdź też: Strzyżenie psów - które rasy należy regularnie strzyc?

Jak zapobiec udarowi cieplnemu? Nigdy nie zostawiaj psa w samochodzie, nawet na krótką chwilę. Wnętrze auta błyskawicznie się nagrzewa, narażając czworonoga na śmiertelne niebezpieczeństwo. Mechanizm chłodzenia u psa nie działa tak wydajnie jak nasz, dlatego gorzej znosi wysokie temperatury. Zbyt krótkie strzyżenie psa może przyczynić się do poparzeń skóry. Nie musisz zupełnie z tego rezygnować, ale skorzystaj z usług doświadczonego groomera. Zadbaj o to, żeby czworonóg odpoczywał w zacienionym, chłodnym miejscu. Przestaw legowisko tam, gdzie nie będą padały na zwierzaka promienie słoneczne. Oprócz tego powinieneś opuścić rolety, zwłaszcza gdy wychodzisz z domu.